Pachatel by si mohl v některých případech sám určit výši trestu

Praha – Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) chce znovu předložit návrh, aby si v některých případech mohl sám pachatel navrhnout výši trestu. Podle deníku Právo s ním chce ministr už brzy přijít na vládu. Aby si však mohl pachatel sám navrhnout trest, tak musí být splněno několik podmínek – musí uznat svou vinu, nesmí jít o závažný zločin a s výší trestu musí souhlasit jak státní zástupce, tak soudce. Méně závažné kauzy by se tak u soudů nemusely zdlouhavě projednávat.

Pokud by ale s výši trestu soudce nesouhlasil, tak může navrhnout klasické líčení s veškerým dokazováním. Podle Pospíšila je největším přínosem novinky, že by byla posílena práva obětí trestných činů. Už by totiž nemusely několikrát svědčit před soudem a být tak opakovaně vystavovány stresu. Trestní řízení by se prý také výrazně zkrátilo.

Pospíšil už jednou podobný návrh připravil, ještě když působil jako ministr spravedlnosti v Topolánkově vládě, poslanci se ale k jeho projednávání už nedostali. Od té doby se ale návrh pozměnil, v původní verzi se totiž počítalo s možností dohody jen u trestných činů s horní sazbou pěti let. Ústavně-právní výbor pak ale navrhl tento okruh rozšířit i na závažnější zločiny. Jakých trestných činů se bude týkat současný návrh, nechce ministerstvo až do představení finální podoby prozradit.