Dohnalovy služební cesty s manželkou zpronevěra nejsou

Praha - Policie odložila jeden z případů prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala, který se týkal podezření ze zpronevěry kvůli služebním cestám s jeho manželkou. Kriminalisté dospěli k závěru, že Dohnal nespáchal trestný čin, uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Šéf úřadu byl však nedávno obviněn ze zneužití pravomoci veřejné osoby kvůli tomu, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření NKÚ.

Detektivové prověřovali, zda se prezident NKÚ nedopustil zpronevěry tím, že z peněz úřadu hradil výdaje své manželce, která ho doprovázela na služebních cestách. „Policie dospěla k závěru, že nejde o trestný čin, mohlo by se však jednat o kárné provinění,“ uvedla Zenklová. Kriminalisté proto podle ní předali případ k projednání kárné komisi NKÚ. Státní zastupitelství jejich postup potvrdilo.

Dohnalova žena se podívala do Mexika nebo Bulharska

Trestní oznámení na Dohnala podal předseda kontrolního výboru sněmovny Vojtěch Filip (KSČM). Dohnalův advokát Václav Vlk však již dříve uvedl, že tuto kauzu i další klientovy případy považuje za „uměle vyvolané a zcela neopodstatněné“. Rozsah služebních cest a jejich obsazení je podle něj zásadně věcí politickou s politickou odpovědností. Podle dřívějších informací médií hradil šéf NKÚ manželce letenky ze svého, ubytování ale manželka neplatila, protože si Dohnal ze státního pořídil dvoulůžkový pokoj. Například na cestě do Mexika nebo Bulharska.

Policisté od března stíhají prezidenta úřadu za to, že opakovaně nevydal kontrolnímu výboru dokumenty a materiály k auditu. Tím podle nich kontrolu znemožnil. Podle Vlka však nechce Dohnal materiály poslancům dát, protože „je to Nejvyšší kontrolní úřad, a ne Druhý nejvyšší kontrolní úřad“. NKÚ již podal správní žalobu kvůli tomu, aby soud určil, jaké jsou kompetence sněmovny.

Jedna z Dohnalových kauz již také skončila u Obvodního soudu pro Prahu 7. Žalobce vinil šéfa NKÚ z využívání nepřiměřeně luxusních bytů. Soudkyně ho však z porušení povinnosti při správě cizího majetku zatím nepravomocně zprostila obžaloby. Státní zástupce se odvolal.

Nejvyšší kontrolní úřad
Zdroj: www.nku.cz