A zase ty teplotní rekordy. Víkend bude chladnější

Praha – Teploty v České republice dnes šplhají k 25 stupňům Celsia, na mnoha místech padají teplotní rekordy. Na nejstarší české stanici v pražském Klementinu zatím ale maximální teplota pokořena nebyla. O víkendu se teploty propadnou až o deset dílků Celsiovy škály, jasné počasí doplní čerstvý vítr.

Například v Doksanech na Litoměřicku dnes odpoledne podle meteoroložky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) naměřili 25,6 stupně, o šest desetin stupně tak byl pokořen rekord z roku 1961. Ze stejného roku je i rekord pražského Klementina, kde tehdy naměřili 24,9 stupně. Dnes v 15 hodin však na české stanici s 259letou historií naměřili jen 24,2 stupně, teplota prý ale ještě může mírně stoupat. Byňov na Českobudějovicku pak pro dnešní odpoledne hlásí 22,1 stupně, Husinec na Prachaticku 23,8 stupně a Kopisty na Mostecku 24,5 stupně.

Už od pátku se začne ochlazovat, o víkendu by pak mělo být jen kolem 15 stupňů. Obloha by však měla zůstat jasná až polojasná. Do soboty povane čerstvý vítr, který může v nárazech přesáhnout rychlost přes 70 kilometrů v hodině. Noci budou chladné, v neděli může přituhnout až k bodu mrazu.

Začátek nového týdne přinese jen krátkodobé oteplení v pondělí, pak už se ale budou teploty pohybovat pod 15 stupňů Celsia. Od úterý navíc meteorologové očekávají velkou oblačnost, déšť a přeháňky.