V písečné bouři na německé dálnici zemřelo deset lidí

Kavelstorf (Německo) – Nečekaná písečná bouře, která zasáhla Německo nedaleko Rostocku, přispěla k obří dálniční havárii, při které zahynulo nejméně deset lidí. Počet zraněných odhadují záchranáři na sto. Písek ve vzduchu nečekaně, tím však výrazněji snížil viditelnost. Řada řidičů se s nenadálou změnou nedokázala rychle vyrovnat. V obou směrech tak vznikly řetězové havárie, ve kterých uvázlo asi 50 vozidel. Řada z nich nabourala v plné rychlosti. Mezi havarovanými vozidly se záhy rozšířil požár, který dále přispěl k tragické bilanci.

Spolková dálnice A19, která vede z Berlína do Rostocku, je v oblasti Kavelstorfu zcela uzavřena. „Vzhledem k tomu, že se srazilo přes čtyřicet aut včetně tří kamionů, byla oblast havárie celkem dlouhá. Zabrala všechny čtyři pruhy,“ vysvětlil policista Volker Werner.

Souběžné silnice, kam policisté odklánějí dopravu, jsou přetížené pátečním provozem, komplikuje se tak i odvoz zraněných. Sanitky je přepravují do nemocnic v Rostocku, Güstrowu a Bad Doberanu. „Povolali jsme do služby další lékaře a sestry, připravujeme dodatečná lůžka,“ řekl ředitel rostocké univerzitní kliniky Peter Schuff-Werner. Nejčastěji lidé při nehodě utrpěli zlomeniny, pohmožděniny, otoky a otřesy mozku.

Zatímco zraněné lidi odváželi záchranáři z místa nehody, museli hasiči nejprve zastavit požár, který pohltil asi polovinu havarovaných vozidel, a potom začít vyprošťovat vraky. Jsou mezi nimi i tři kamiony, z nichž jeden převážel nebezpečný náklad. Z vyhořelých aut zbyly na dálnici jen propletené a stěsnané trosky, jejichž odstranění zabere hodně času. Zatím není zřejmé, kdy bude dálnice A19 opět otevřena pro provoz.

Na baltském pobřeží už od rána foukal velmi silný vítr. Zvedal jemný písek z dosud nezarostlých polí. Ten se postupně ve vírech dostal až k dálnici. Kromě zhoršené viditelnosti přispěla k nehodě a jejímu rozsahu také duna, která se vytvořila v místě jádra nehody.

Meteorologové nepovažují větrné bouře ženoucí písek v baltském přímoří za nic mimořádného. Zaznamenali zde vichřice o rychlosti až 117 kilometrů za hodinu, rychlost té dnešní byla o dvacet kilometrů nižší. Neobvyklé na ní bylo, že zasáhla poměrně hluboko do vnitrozemí.

Nehoda v písečné bouři
Nehoda v písečné bouři
Více fotek
  • Nehoda v písečné bouři autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2456/245583.jpg
  • Nehoda v písečné bouři autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2456/245585.jpg