Čeká nás aprílové počasí – déšť, slunce i sníh

Praha - Českou republiku čeká v následujících třiceti dnech pravé aprílové počasí. Lidé se musí připravit na oblačné dny, déšť a noční mrazíky, ale občas je také překvapí příjemné sluneční paprsky. Oteplovat se bude hlavně v závěru měsíce. Květen už by mohl přinést teploty nad 20 stupňů. Celé tři dekády budou podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teplotně i srážkově nadprůměrné.

I dnešní ráno dokázalo, že zima ještě neodešla. Na Jizerce v Jizerských horách zaznamenali minus 6,8 stupňů Celsia, jen o něco málo tepleji bylo v Adršpachu a na Sněžce. Teploty pod bodem mrazu po ránu naměřili nejenom na horách. Třeba v Jevíčku bylo minus 3,9 stupně, ve Štítné nad Vláří a v Plzni jen kolem minus tří stupňů. Přes den přitom slunečné počasí vylákalo rtuť teploměru na průměrných 13 až 17 stupňů. Také pondělní ráno přinese do hor a ojediněle i do nížin teploty pod bodem mrazu. 

Oblačný a chladnější týden

V pondělí bude oblačno až zataženo, na východě ojediněle slabý déšť. Nejvyšší teploty vystoupí na 16 až 20 stupňů. V úterý bude oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky. Noční teploty klesnou na 9 až 5 stupňů, odpolední vystoupí na 13 až 17 stupňů, na jihovýchodě až k 19 stupňům. Ve středu a ve čtvrtek bude převážně oblačno, na většině území přeháňky, v horských oblastech sněhové. Noční teploty se budou pohybovat jen mezi 3 až -1 stupněm, nejvyšší se zastaví mezi 7 až 12 stupni. Také víkend bude převážně ve znamení velké oblačnosti, na většině území se srážkami, v horských oblastech deště se sněhem. Odpolední teploty nebudou překračovat 15 stupňů.

0

Polovina dubna bude podle meteorologů ve znamení větší oblačnosti. Lidé by si s sebou neměli zapomenout deštníky, místy se totiž objeví déšť nebo přeháňky. Na horách dokonce ještě zasněží. Noční teploty mohou opět klesat pod bod mrazu. Nejvyšší denní teploty pak vystoupají na 13 stupňů Celsia. Až na konci druhé dubnové dekády se oblačnost na několik dnů protrhá, ubude srážek a objeví se i sluneční paprsky. Rtuť teploměru se vyšplhá až na příjemných 19 stupňů, slibují předpovědi. 

Záhy se ale zase projeví nestálé aprílové počasí, které přinese hodně oblačnosti a další jarní deště. Na horách mohou dešťové přeháňky znovu přecházet ve sněhové. V noci by už ale teploty neměly spadnout pod bod mrazu, budou se pohybovat mezi jedním až sedmi stupni Celsia. Přes den se na teploměrech ukáže 11 až 17 stupňů. Konec měsíce přinese trochu více slunce a také teploty se zvýší místy až na 20 stupňů.

Na první květnovou dekádu předpovídají meteorologové poměrně zamračené počasí, opět s přeháňkami a občas i s jarními bouřkami. Noční teploty se budou pohybovat mezi třemi až sedmi stupni, přes den se ale rtuť teploměru vyhoupne na 20, později až 23 stupňů Celsia.