Nečas: Ministerstvo vnitra řídil Bárta

Praha - V rozhovoru pro MF Dnes Nečas připustil, že se již delší dobu cítil znepokojen rostoucím vlivem ABL. Podle jeho slov v žádné demokratické vládě nepřišlo do státní exekutivy tolik lidí z jedné firmy jako v případě ABL. Zároveň uvedl, že většinu rozhodnutí na ministerstvu vnitra dělal místo Johna právě Bárta. U něj v bytě se údajně setkávali vedoucí funkcionáři vnitra, kterým byly rozdávány úkoly. Nečas bude zároveň požadovat rezignaci ministra Dobeše kvůli pomalému tempu realizace školské reformy.

„Na jednání o ministerstvu vnitra se dostavoval pan Bárta, nikoliv pan John,“ uvedl Nečas a dodal, že až 99 procent důležitých rozhodnutí bylo projednáváno právě s Bártou. Nečas se zároveň obává, že pokud Bárta ztratí svůj ministerský post, mohl by mít na resortu vnitra hlavní slovo. „Tím, že přestane být pan Bárta ministrem dopravy, má rozvázané ruce a může to vzít jako full time job, byť skrytě,“ domnívá se Nečas. Právě chladnokrevná úvaha, že politická moc má být prostředkem k uplatnění ekonomických cílů, dovedla Nečase k rozhodnutí vyloučit z vlády a dalších pozic lidi napojené na ABL.

John svůj resort nezvládl

Nečas nicméně doplnil, že nebýt této konkrétní kauzy, nutné změny ve vládě by přišly v horizontu týdnů až měsíců. Při rekonstrukci vlády by byl na prvním místě zbaven své funkce ministr vnitra Radek John, který podle předsedy vlády svůj resort nezvládl. „Jeho politickým katem je Vít Bárta, který ho poslal na resort, na který pan John nebyl připraven a nemohl ho zvládnout,“ doplnil. Pokud by si Věci veřejné zvolily svým předsedou znovu Radka Johna, Nečas by rozhodně nepřistoupil na jeho návrat do vlády.

Věci veřejné už podmínily setrvání v koalici odchodem dalších tří ministrů – Ivana Fuksy, Miroslava Kalouska a Alexandra Vondry. Právě s prací posledně jmenovaného je nicméně Nečas spokojen. Pokud by ale skutečně došlo na katastrofický scénář a Nečas by byl okolnostmi donucen odnést na Hrad demisi celé vlády, za žádnou cenu by nejednal o vládě s opoziční ČSSD, jak už několikrát uvedl.

Karolína Peake a Radek John
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24