VV trvají na schůzce K9, jinak Nečas poruší koaliční smlouvu

Praha - Vládní Věci veřejné dnes ráno znovu vyzvaly premiéra Petra Nečase (ODS), aby co nejdříve svolal jednání koaličních špiček k vládní krizi. Podle koaliční smlouvy by měl premiér o odvolání ministrů nejprve jednat s předsedou dotčené strany, uvedl předseda VV Radek John. Nečas by s ním tedy prý měl jednat ještě předtím, než donese odvolání ministrů na Hrad, jinak poruší koaliční smlouvu. Pokud se jednání K9 neuskuteční, svolají VV znovu svůj poslanecký klub a budou situaci řešit jako porušení koaliční smlouvy, varoval John. Nečas jde na Hrad dnes v poledne, prezident Václav Klaus se k vládní krizi a kauze Věcí veřejných vyjádří ještě před touto schůzkou.

VV vyzvaly ke svolání jednání ve formátu K9 už o víkendu. Nečas na to ale dosud nereagoval. „Žádáme svolání K9 opakovaně. Čekal jsem, že premiér přijde do nedělních Otázek Václava Moravce a domluvíme se na místě. To se nestalo, tak jsem mu posílal SMS, on mi odpověděl, že až to bude možné, a od té doby se neozval,“ uvedl dnes na ČT24 John.

Radek John:

„Jestli máme všichni dodržovat koaliční smlouvu, tak v rámci ní jedná o odvolání ministrů premiér napřed s předsedou politické strany. Takže si myslíme, že K9 by měla být co nejdříve.“

V pátek zástupci VV odešli z jednání koaličních lídrů poté, co představitelé ODS a TOP 09 dali na stůl požadavek na odchod tří ministrů VV včetně předsedy strany Johna. Podle Johna totiž koaliční partneři využívají všech svých dlouholetých zkušeností v politice proti VV. „Opravdu jsme si nemysleli, že ty dvě strany, které se podílely na tunelování veřejných zakázek, nás budou vychovávat,“ řekl.

Schůzky K9 by měly být jednáním tří rovných partnerů, zdůraznil John. Pohrozil, že VV znovu odejdou z jednání koaličních špiček, „pokud to bude další pokus dělat z nás prvňáčka“. VV podmiňují další podporu kabinetu tím, že budou odvoláni také ministr financí a lídr TOP 09 Miroslav Kalousek, ministr obrany Alexandr Vondra a ministr zemědělství Ivan Fuksa za ODS.

Vedení Věcí veřejných
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24