Cheb chce zefektivnit MHD

Cheb - V Chebu chtějí zefektivnit městskou hromadnou dopravu. Ve městě postupně klesá počet pasažérů MHD, ale náklady stále rostou. Zefektivnění by mělo na jedné straně přivést do autobusů více cestujících, na druhou stranu omezit málo využívané spoje. Podle starosty Pavla Vanouška (ČSSD) by jinak Cheb musel MHD letos dotovat 12 miliony korun. Cheb loni dotoval MHD částkou 10,5 milionu korun.

Vedení radnice zatím zvažuje omezení počtu spojů ráno před pátou hodinou, omezení spojů, které jsou málo využívané nebo se kryjí s linkovými spoji, ale také například zavedení slev pro cestující nad 65 let.

Podle místostarosty Vladimíra Hartmanna (ČSSD) z údajů o vytíženosti spojů vyplývá, že například některé spoje mají obsazenost jen 0,3 člověka. „To znamená, že autobus třikrát objede město, než sveze jednoho člověka,“ doplnil Hartmann.

V Chebu zatím cestující platí základní jízdné deset korun. To je ze srovnatelně velkých měst v kraji nejméně. Město zatím zdražovat nechce. Přesto starosta Vanoušek připustil, že vzhledem k předpokládanému zvýšení DPH a rostoucím cenám pohonných hmot je možné, že ke zdražení bude muset od příštího roku přistoupit.

Změny, které chce radnice projednat ještě v dopravní komisi a dát k posouzení i veřejnosti, by měly začít platit od 1. července letošního roku.