V ostravské zoo se narodilo už druhé slůně

Ostrava - V ostravské zoo se dnes před polednem narodilo druhé slůně. Podle mluvčí zoo Šárky Kalouskové jsou snad mládě i matka Johti v pořádku. Slůně je samička a je o poznání větší než sameček, který se v zoo narodil před měsícem slonici Vishesh. Ošetřovatelé odhadují, že váží přes 100 kilogramů. První živé slůně v historii českých a slovenských zoologických zahrad se narodilo v Ostravě letos 11. března. Vishesh a její mládě si už pomalu začínají zvykat na přítomnost lidí a Johti je zkušená rodička. Pavilon slonů se tak otevře pro veřejnost možná už za měsíc.

Malá samička už zhruba hodinu po narození od své mámy pila mléko, a to z obou struků. „Matka se o mládě vzorně stará a nejeví vůči němu žádnou agresivitu. Ale je samozřejmě s otazníkem, jak se ta situace bude vyvíjet,“ dodala mluvčí. Pracovníkům zoo se zatím nepodařilo mládě zvážit.

Johti je dvaačtyřicet let a už porodila tři mláďata v zahraničních zahradách. Jejím potomkem je i matka prvního slůněte Vishesh, ostatní mláďata Johti zabila. Podstatný rozdíl v hmotnosti obou ostravských slůňat je podle mluvčí zahrady dán třemi faktory: „Slonice Johti je o kus větší než její dcera Vishesh, doba březosti u ní byla o více než měsíc delší. Prvorodičky navíc rodí zpravidla mnohem menší mláďata.“ 

Video Reportáž Lucie Křížové
video

Reportáž Lucie Křížové

Jakmile to bude možné, ošetřovatelé mláďata seznámí

Třináctiletá samice slona indického Vishesh, která porodila v březnu, byla prvorodička a zřejmě z důvodu své nezkušenosti začala několik dní po porodu své první mládě napadat a odmítla ho krmit. Nyní se už situace uklidnila, mládě se zdárně vyvíjí a Vishesh nechá slůně napít vždy, když ji ošetřovatelé krmí pamlsky. Jinak mládě ošetřovatelé dokrmují z lahve.

Otcem obou slůňat je samec Calvin, který pochází z kanadské zoo v Calgary. Do Ostravy se dostal v květnu 2009 z německého Hannoveru. Calvin je otcem už 13 mláďat a patří mezi čtyři geneticky nejcennější sloní samce v Evropě. Ostravská zoo chová slony s přestávkami už od roku 1956. „O chov se tady snaží v podstatě už tři generace lidí. Ale není to jen náš úspěch. Já bych chtěl říct, že to je úspěch všech slonařů v České republice, protože bez jejich pomoci bychom nikdy tak daleko nedošli,“ uzavřel ošetřovatel Pavel Zvolánek.