Zdravotnické odbory: Nečas by měl zastavit reformu a rezignovat

Praha – Zdravotnické odbory píší dopis premiéru Petru Nečasovi (ODS), podle nich ztratil celý kabinet důvěryhodnost, a proto by měl Nečas odstoupit. Odbory také odmítají zdravotnickou a sociální reformu. „Politické skandály posledních dnů a neuvěřitelné občanské, morální a zřejmě i právní selhání části členů kabinetu je v demokratické společnosti nepřípustné. Vláda by z toho měla vyvodit osobní zodpovědnost,“ uvedla předsedkyně svazu Dagmar Žitníková. Odboráři hrozí, že pokud vláda reformy zásadně nepřehodnotí, může se dočkat odpovědi ve formě protestů podobných třeba březnové demonstraci tělesně postižených, na které se v Praze sešly tisíce lidí.

Navrhované reformy jsou podle odborářů asociální a novela zákona o veřejném zdravotním pojištění údajně poškozuje pacienty. Odborům vadí hlavně to, že novela nedefinuje nárok pacienta na péči. Podle nich tak není jasné, zda zůstane zachován současný rozsah péče, nebo budou vznikat ceníky a nemocnice si budou konkurovat cenou. Nikdo neví, kolik tedy budou platit pacienti, shrnula výhrady odborářů Žitníková. Odborům se nelíbí ani plánované úspory v oblasti lázeňské péče a obávají se i rušení menších nemocnic nebo oddělení.

Reforma zdravotnictví je sice podle odborů žádoucí, ale její úspěšnost podle nich závisí především na omezení a přísném postihu korupce, transparentní lékové politice, zvýšení úhrad státu za státní pojištěnce, zrušení stropů pro odvody a okamžitém řešení daňových souvislostí. „Chceme reformy, které zabrání korupci. Reformy, jak jsou připravené, to nesplňují,“ dodala Žitníková.

Platové tarify nerušit, ale naopak rozšířit

Vláda podle odborářů nemá důvěru, a tedy ani mandát provádět při reformách nevratné nebo těžko napravitelné změny. Nečas by prý měl zdravotnickou reformu zastavit a zahájit celospolečenskou diskuzi o potřebných změnách. Reforma zdravotnictví je podle odborů žádoucí, ale její úspěšnost závisí především na omezení a přísném postihu korupce, na transparentní lékové politice, na zvýšení úhrad státu za státní pojištěnce, na zrušení zastropování odvodů a na okamžitém řešení daňových souvislostí.   

Odbory psaly dopis premiérovi i loni počátkem září, tehdy odmítaly plán na rušení deseti tisíc akutních lůžek v nemocnicích - prý byl nesystémový, nepřipravený a vláda ho s odbory dostatečně neprojednala. 

Současně s reformou se musí podle odborů řešit odměňování pracovníků ve zdravotnictví. Odbory odmítají záměr vlády zrušit platové tarify, naopak trvají na tom, aby stávající systém odměňování byl zachován a rozšířil se i do nemocnic řízených kraji, městy či obcemi. Tuto změnu by měl zakotvit zákoník práce. Odboráři požadují navýšení platů pro zaměstnance ve zdravotnictví od ledna 2012 přinejmenším o deset procent. Tripartita se vyjádří k připraveným reformám 21. dubna.