Vláda uhelné limity zatím neprolomila

Praha - Vláda se dnes seznámila se zprávou o aktualizaci Státní energetické koncepce, usnesení kabinetu ale nepředjímá, zda budou, nebo nebudou prolomeny limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Vláda uložila ministrovi průmyslu a obchodu Martinu Kocourkovi (ODS), aby do konce roku předložil vládě k projednání návrh aktualizace Státní energetické koncepce, která bude v souladu s programovým prohlášením vlády. To s prolomením limitů nepočítá.

Čím budou teplárny topit?

Premiér Petr Nečas:

„V žádném případě vládní usnesení nepředjímá, zda budou, nebo nebudou prolomeny limity těžby a zdůrazňuji, že bez souhlasů vlastníků není možné jakýkoliv takový krok udělat.“

Video Rozhovor s Martinem Kocourkem
video

Rozhovor s Martinem Kocourkem

Klíčovým bodem energetické koncepce je řešení problematiky teplárenství, které se potýká s klesajícími dodávkami uhlí. Odborníci z ministerstva průmyslu a obchodu totiž tvrdí, že pokud zůstanou zachované současné těžební limity, rozpadne se pro nedostatek uhlí během několika let centrální zásobování a výrazně vzrostou ceny tepla.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek navrhuje, aby se po roce 2015 mohly těžební společnosti v severních Čechách dohodnout na případné těžbě uhlí za limity s majiteli dotčených pozemků. „My říkáme, že to uhlí tam je, a pokud se dohodnou těžařské společnosti a všichni dotčení vlastníci nemovitostí, tak by se těžit mohlo,“ tvrdí Kocourek.

Proti prolomení limitů ostře vystupují někteří členové koaličních Věcí veřejných. Kocourek se ale neobává, že by se nakonec nedomluvili. „Já myslím, že se tato situace zbytečně vyhrocuje. Ta otázka nestojí, jestli prolomíme, nebo neprolomíme limity. Já jsem tu diskuzi zavedl spíš proto, abychom se poradili, jakou cestou má ministerstvo průmyslu a obchodu postupovat dále,“ zůraznil ministr ve Studiu 6. Zároveň připomněl, že energetická nesoběstačnost nehrozí ČR zítra, řešit je ji potřeba pro dalších 40 až 50 let.