Kvůli Drobilově kauze nemůže Česko žádat o peníze z fondu EU

Praha - Ministerstvo financí zastavilo ověřování (certifikaci) výdajů z Operačního programu Životní prostředí, a Česko tudíž nemůže žádat o peníze už z pátého evropského fondu. EU tak automaticky končí s proplácením ekologických projektů, které vypisuje Státní fond životního prostředí (SFŽP) v celkové hodnotě 142 miliard korun. Informaci přinesl server Aktuálně.cz. Případ souvisí s kauzou údajné korupce ve SFŽP, kvůli níž loni odstoupil ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS).

„Certifikaci pozastavilo ministerstvo financí v návaznosti na události konce minulého roku, kdy byl odvolán ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek,“ uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí (MŽP) Michaela Jendeková. Právě Michálek řídil ve SFŽP čerpání evropských dotací a na údajnou korupci ve fondu upozornil. Kauza vyvolala vnitropolitické napětí a vyústila v rezignaci Drobila. Ministerstvo financí dnes dostalo od ministerstva životního prostředí výsledky auditu, který prověřoval fungování SFŽP, žádá ale ještě doplnění některých věcí. Do několika týdnů by pak mělo být jasno, zda ministerstvo financí umožní další tok evropských peněz.

Operační program Životní prostředí má přispět částkou 57 miliard na stavbu nových městských čističek a na ochranu před povodněmi, částkou 38 miliard na výstavbu obnovitelných zdrojů energie, snižování emisí kysličníku uhličitého a zateplování domů, částkou 22 miliard na odstranění starých ekologických zátěží a částkou 17 miliard na ochranu krajiny.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka:

„Vláda by tuto věc měla řešit jako svoji nejvyšší prioritu. Místo toho, aby se tím vláda zabývala, řeší či neřeší vládní krizi.“

Aktuálně.cz připomíná, že už dříve byly zastaveny programy na podporu podnikání a výzkumu a spolu s nimi regionální programy v Ústí nad Labem a Českých Budějovicích. Celkově je ohroženo čerpání 330 miliard ze 760 miliard, které EU přidělila Česku na období let 2007 až 2013. Zároveň Evropská komise váhá se schválením 16 tzv. velkých projektů na stavbu silnic, na které ČR žádá 55 miliard. Pokud česká vláda nepřesvědčí Brusel o tom, že hodlá všechny nedostatky napravit, EU už utracené peníze neproplatí, upozorňuje server.

Drobilův nástupce ve funkci ministra životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) se podle serveru radí o dalším postupu s ministry financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a pro místní rozvoj Kamilem Jankovským (VV). Odstranit všechny pochybnosti o čerpání ekologických dotací se snaží především ministerstvo financí, které se také stalo terčem kritiky z Bruselu. „O peníze nepřijdou, cílem je skutečně odstranit nedostatky, což se zatím daří,“ uklidňuje mluvčí českého zastupení při EU Martin Stašek. Příslušná ministerstva také počítají s tím, že po odstranění nedostatků dostanou peníze od unie zpětně.


Evropská komise před dvěma týdny zastavila čerpání peněz z operačního programu Podnikání pro inovace, který řídí ministerstvo průmyslu, a své rozhodnutí doplnila komentářem kritickým vůči Kalouskovu resortu. „Auditní orgán, který musí provádět nezávislé kontroly hospodaření, nedostatečně vede a monitoruje auditorskou činnost svých delegovaných pracovišť,“ píše se ve stížnosti z Bruselu. Podle Aktuálně.cz tím úředníci mysleli, že auditní orgán, který je odborem ministerstva financí, neplní svou povinnost a nedohlíží na to, jak zaměstnanci ministerstva průmyslu rozdělují evropské peníze. Úředníci z financí se tedy snaží prokázat, že jejich kontrola v resortu životního prostředí je důkladnější, informuje server.