Armáda má moc letišť, některé zřejmě bude rušit

Praha – Česká armáda by se mohla zbavit jednoho z pěti svých letišť a ušetřit tak ročně zhruba miliardu korun. Doporučuje to alespoň Bílá kniha o obraně, která má jasně určit, co budou čeští vojáci potřebovat a čeho se mají v příštích dvaceti letech zbavit. Například na letišti v Pardubicích nemá armáda žádný stroj, přesto ji každý rok stojí půl miliardy. Strategický dokument projedná ve středu vláda.

Česká armáda má 133 vojenských letadel a vrtulníků. Platí kvůli tomu provoz letišť v Praze – Kbelích, Čáslavi, Pardubicích, Náměšti nad Oslavou a v Přerově. Podle expertů je to zbytečný přepych, který stojí stovky milionů. Jaké základny se nakonec zruší, se ale zatím neví, jisté je pouze to, že dvě zůstanou. „Zatím žádné konkrétní letiště jmenovat nemohu, takto daleko ještě nejsme… Nejvíc využívané letiště je v Čáslavi. Velké investice ze strany České republiky i NATO šly do Náměšti nad Oslavou,“ řekl ČT mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Rozhodne se tak zřejmě mezi letišti ve Kbelích, Pardubicích nebo Přerově - Bochoři. O zrušení přerovské základny, kde je necelá třicítka vojenských dopravních vrtulníků, se mluví už několik let. Konec přerovského letiště by ale ohrozil asi osm stovek zaměstnanců. „Byla by to chyba i pro celý region a hlavně pro město Přerov,“ dodal náměstek primátora Přerova Josef Kulíšek (ODS).

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka

Velké množství letišť se ale nelíbí ani Severoatlantické alianci. České armádě dokonce doporučila, aby zrušila vojenské základny rovnou dvě.

Letecká základna v Přerově
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24