Všechny vládní strany preferují zachování koalice

Praha – Občanští demokraté podporují i nadále jednání s oběma koaličními partnery, které by vedlo ke společnému dodatku koaliční smlouvy. Uvedl to premiér a předseda ODS Petr Nečas po mimořádném jednání grémia strany a zdůraznil, že nadále trvá na dodržení ústavního postupu prezidentem Václavem Klausem ohledně premiérova návrhu na odvolání ministra vnitra Radka Johna (VV) a ministra školství Josefa Dobeše (VV). Poslanecký klub nejmenší vládní strany na svém dnešním jednání rozhodl, že bude podporovat Nečasovu snahu zachovat současnou trojkoalici. Podle předsedy strany Radka Johna chtějí VV zabránit velké koalici a pokračovat v boji s korupcí. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg rovněž označil za prioritu jeho strany zachování současné koalice. V případě ztroskotání jednání nevyloučil ani menšinovou vládu ODS a TOP 09 s podporou ČSSD.

„Grémium podporuje institucionální řešení stávající krize, to znamená pokračování jednání tří koaličních stran s cílem dosáhnout dodatku koaliční smlouvy, samozřejmě za jednoznačně daných podmínek, které jsou dány ústavním postupem, který jsem jako premiér zvolil ve vazbě k návrhům, které jsem předal prezidentu republiky,“ tlumočil Nečas jednotné stanovisko stranického grémia po jednání. Premiér ale také uvedl, že občanští demokraté jsou připraveni na situaci, že se nepodaří zrealizovat preferované řešení.

Předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake:

0„Věci veřejné podporují premiéra v jeho boji za zachování vlády a prosazování koaličního programu proti zastáncům přeběhlíků a nestability v čele s Petrem Tluchořem. VV jsou zodpovědnou politickou stranou, která se zároveň bude snažit zabránit vzniku velké koalice.“

Video Reportáž Lukáše Dolanského
video

Reportáž Lukáše Dolanského

V úsilí o zachování současné koalice premiéra Petra Nečase podporují také Věci veřejné. Poslanecký klub se na svém jednání dohodl, že VV se budou snažit zabránit vzniku velké koalice. Zachování vlády současné trojkoalice je podle předsedy VV Radka Johna důležité pro pokračování v boji s korupcí. VV se zároveň ohradily proti spekulacím o prorůstání vlivu bezpečnostní agentury ABL do státní správy. Podle Johnových slov není strana spojena s žádnou firmou, jejímž cílem by bylo prosazování soukromých zájmů.

Poslanci VV projednali varianty pokračování vlády koalice s TOP 09 a ODS. Koaliční schůzky budou pokračovat v pondělí na jednání K12. „Všechno se bude rozhodovat na tom jednání. My jsme si řekli v pátek, že v pondělí musíme dát jasný signál obyvatelům této země, jestli opravdu stojíme o koaliční projekt a za jakých podmínek,“ řekl novinářům John. „Prodlužovat tuto agónii by bylo nesmyslné,“ dodal John na adresu pokračující vládní krize. VV dnes na jednání hledaly další varianty řešení rozkolu ve vládní koalici. Ze čtvrtečního jednání K12 vzešlo sedm variant. Strana se ovšem snažila přijít i s dalšími možnostmi. O jaké možnosti jde, nicméně dnes nikdo z vedení strany neprozradil.

Jiří Dienstbier ml. (ČSSD):

„Současná válka o vnitro mezi VV a ODS vyvolává pochybnosti, proč někdo takto zuřivě bojuje, aby získal moc nad tímto rezortem. Domníváme se, že zde existuje snaha zasahovat do nezávislosti policie. Nevidíme velký rozdíl mezi tím, zda vnitro ovládají lidí pana Bárty nebo zda ho ovládnou lidé spojení s Ivanem Langerem. O něm se mluví ve smyslu, že má stále velký vliv v této oblasti.“

„Myslím, že bychom se měli ještě jednou pokusit, a pokud vím, to se také v pondělí stane, najít rozumnou dohodu. Pokud nebude možná, pak tedy bez ní a je konec. Ale já opravdu doufám, že se dohodneme,“ řekl Schwarzenberg. Podle něj je v politice klíčové prosadit program strany, sám označil některé dosavadní reformní kroky vlády za rozumné. „Že je to celé ohroženo událostmi groteskního rázu, je jiná otázka,“ dodal předseda TOP 09.

Předseda TOP 09 zdůraznil, že má před sebou reformy, které jsou vzhledem k neutěšenému stavu veřejných financí nutné. „Obávám se, že kdybychom teď odstoupili a byly vypsány nové volby, tak se zase všechno zpozdí, a jestli se potom najde většina, která je ochotná to provést, to nevím,“ řekl.