Pochod dobré vůle v centru Prahy podpořil Izrael

Praha - S palmovými listy, izraelskými vlajkami a transparenty proti antisemitismu dnes centrem Prahy prošli účastníci Pochodu dobré vůle. Za zpěvu hebrejského textu písně Proste o pokoj pro Jeruzalém se od Staroměstského náměstí vydali do Valdštejnské zahrady. Podle pořadatelů se akce zúčastnilo asi 800 lidí.

„Cílem akce je dát najevo, že jsou tady lidé dobré vůle. Chceme podpořit dobré vztahy mezi českým a židovským národem, mezi Českou republikou a státem Izrael,“ řekl za pořadatele Mojmír Kallus, předseda české pobočky Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ). Upozornil, že v posledních letech narůstají antisemitské předsudky a násilné činy, které se odehrávají také v Evropě. „Zlo však bude triumfovat, pokud slušní lidé nebudou dělat vůbec nic. Je to možná trochu preventivní akce,“ uvedl.

Podle Kalluse počet účastníků této pokojné akce, která se pravidelně koná již osm let, rok od roku narůstá. Poznamenal, že účastníci pochodu jsou z různých křesťanských společenství z celé republiky a také z židovské komunity.

Lidé se při pochodu zastavovali na několika místech, aby vyslechli krátké projevy a různé interpretace biblické písně. Podle pořadatelů její text odkazuje na tradici společnou pro křesťany a židy. Před Rudolfinem účastníky akce uvítali tanečníci v bílých oděvech s palmovými ratolestmi. Pořadatelé pak vyzývali všechny přítomné, aby se ke zpěvu přidali a pomohli symbolicky rozeznít modlitbu za Izrael. Podporu jim potleskem vyjadřovali také turisté, zejména lidé shromáždění u synagog. Hudební doprovod obstarali hráči na šofar, tradiční beraní roh.

Podle Alice Michalcové z ICEJ je smyslem akce „postavit kulturu proti nenávisti“. „Antisemitismus ve světě nepolevuje a naopak sílí, i když to v Česku nijak akutně nepociťujeme,“ uvedla. Upozornila, že do Prahy se sjíždějí lidé z celé republiky, aby vyjádřili svůj postoj. „Jde o přátele Izraele a jeho podporovatele. Jde také o protest proti všem formám rasismu a xenofobie,“ dodala.

Mimo izraelských vlajek lidé měli v rukou transparenty jako Stop islamizaci Evropy, Stojíme za Izraelem nebo Pokoj s Izraelem. „Izrael je mnohdy prezentovaný médii jako agresor, který může za problémy na Blízkém východě. To jsou většinou lži. Chceme podpořit Izrael, aby lidé věděli, že není takový, a zamysleli se nad tím, co dělají,“ řekl Zdeněk Hanák z Olomouce.

Na programu ve Valdštejnské zahradě se podíleli politici i umělci, mezi nimiž byli houslový virtuos Václav Hudeček, herci Tomáš Töpfer a Jan Potměšil či kantor liberecké židovské obce Michal Foršt. Podle prvního místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky Praha touto akcí jasně vyjádřila, že odmítá antisemitismus.