Levice by ve sněmovně získala ústavní většinu

Praha - ČSSD by nyní ve sněmovně získala 92 mandátů, komunisté 28 mandátů. Levice by tak měla podle aktuálního průzkumu agentury STEM v dolní komoře nejtěsnější možnou ústavní většinu. V praxi to znamená, že by mohla měnit ústavu a jiné ústavní zákony. Průzkum vznikl ještě před začátkem vládní krize - ve dnech od 31. března do 8. dubna bylo dotázáno 1 286 respondentů starších 18 let.

ČSSD si od posledního průzkumu polepšila o devět mandátů, komunisté získali stejný počet. Šanci sestavit ústavní většinu měla podle průzkumů STEM levice ve sněmovně naposledy na přelomu let 2008 a 2009. Vládní pravicové strany si naopak pohoršily. ODS by na přelomu března a dubna vyšla z případných voleb se 46 mandáty, TOP 09 se 27, Věci veřejné se sedmi mandáty, což je pro nejmenší koaliční stranu nejhorší výsledek od loňských voleb.

Ústavní většina znamená i šance při volbu prezidenta

Pokud by si levice zachovala většinu i v Senátu a pokud by i v roce 2013 volil prezidenta Parlament, měly by ČSSD a KSČM teoreticky sílu prosadit svého kandidáta. Vládní koalice a ČSSD nyní sice chtějí zavést přímou volbu prezidenta, návrh zákona, který by to umožnil, ale zákonodárci zatím nepřijali. Navíc se na podzim příštího roku budou konat senátní volby, které mohou složení horní komory změnit.

Žebříček stranických preferencí vede ČSSD s 29 procenty, ODS má 14,6 procenta, TOP 09 a KSČM shodně 9,9 procenta, Věci veřejné 5,5 procenta. Žádná jiná strana by do sněmovny nevstoupila. Preference ukazují rozložení politických sympatií u všech voličů, tedy i u těch, kteří nejsou ještě rozhodnuti nebo volit vůbec nechtějí.

K volebním urnám by na začátku dubna šlo 52 procent občanů, více než pětina svou účast jednoznačně odmítá, 25 procent dotázaných není rozhodnuto. Volební účast při loňských sněmovních volbách byla 62,6 procenta.