Chvalovského kauzy se táhnou - s justicí má své zkušenosti

Praha – Dnešním dnem pokračuje soudní líčení s Františkem Chvalovským, někdejším fotbalovým bossem. Obžaloba viní Chvalovského a další čtyři muže z úvěrových podvodů z 90. let ve výši 1,5 miliardy korun, které měli vylákat z Komerční banky. Hrozí jim pět až deset let vězení. Kauza se přitom táhne řadu let. Soud totiž několikrát vrátil žalobu k došetření. Chvalovského jméno je spojeno i s kauzou České pivo nebo se spory kolem Jihočeských pivovarů. Byl dokonce i unesen.

Rok 2001 - Ruzyně - policie Chvalovského zatýká

Chvalovský byl spolu s dalšími manažery firem Satrapa a Českomoravská agrární společnost obviněn už v roce 2001. Chvalovského v únoru 2001 – ještě coby předsedu Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) – zatkla policie na letišti v Ruzyni před odletem českého národního týmu na zápas do Makedonie. Kvůli kauze Chvalovský strávil téměř deset měsíců ve vazbě, propuštěn byl v prosinci 2001 na kauci 15 milionů korun.

Tehdy šlo o částku 640 milionů korun, která se ale později vyšplhala na zmíněných 1,5 miliardy korun. Půjčené peníze podle státního zástupce nepoužili Chvalovský a spol. na nákup zemědělských produktů, jak bylo s bankou dohodnuto, ale na splácení předchozích dluhů. Chvalovský je prý také používal pro svou vlastní potřebu. Soud obžalobu ale několikrát vrátil k došetření. Ministr Jiří Pospíšil (ODS) kvůli tomu podal stížnost pro porušení zákona. Nejvyšší soud ji však zamítl. V souvislosti s úvěry pro firmy kolem Chvalovského byli obviněni i někdejší vysocí manažeři Komerční banky (KB). Policie jejich případ ale odložila.

Trestní oznámení v souvislosti s Českým pivem

Podle Lidových novin ze 4. února 2005 bylo na Chvalovského podáno trestní oznámení v souvislosti s případem České pivo. Trestní oznámení na něj v této věci podala ČSOB. Případ souvisel s úvěrem, který IPB v roce 1998 poskytla finanční skupině společnosti Nomura na získání akcií Plzeňského Prazdroje. IPB na této transakci údajně prodělala přes sedm miliard korun.

Počátkem roku 2001 Chvalovský zažaloval u arbitráže ČSOB jako nástupce zkrachované IPB kvůli neshodám při pokusu ovládnout Jihočeské pivovary v roce 1998. Podle Chvalovského IPB porušila údajný závazek vůči jeho společnosti ČAS-FIN tím, že jí neposkytla úvěr na financování akvizice a provozu Jihočeských pivovarů. Akcie pivovarů, které byly zastavené za nesplácené úvěry ve prospěch IPB, banka prodala. Spor, v němž žaloval ČSOB o nejméně miliardu korun, nakonec v lednu 2005 ve švýcarském Luganu prohrál.

Únos, který dodnes není objasněn

V září 1995 byl Chvalovský při ranní procházce unesen dvěma muži, kteří se vydávali za policisty. Ti Chvalovského údajně drželi ve sklepě a příští den ráno propustili. Oba muže zatkla policie v prosinci 1996. Chvalovského podle obžaloby zastavili v pražské oboře Hvězda někdejší příslušník Útvaru rychlého nasazení Alexandr Šnytr a další obžalovaný Karel Kučera. V prosinci 2006 byli odvolacím senátem pražského městského soudu uznáni vinnými. Dodnes není jasné, proč Chvalovského vlastně unesli a kdo si jeho únos objednal.

Chvalovský se také soudil kvůli tomu, že byl evidován ve svazcích komunistické StB. Soud ale v roce 1995 rozhodl, že agentem ani spolupracovníkem Státní bezpečnosti nebyl.


Chvalovský, ročník 1954, vystudoval VŠE, obor zahraniční obchod. Začínal jako brankář ve vesnickém fotbalovém klubu v Blšanech. Zlomový moment v jeho životě nastal v roce 1990, kdy byl jako neznámý funkcionář zvolen předsedou nově vzniklého Českého fotbalového svazu, později Českomoravského. Chvalovský byl také šest let členem výkonného výboru UEFA (Evropský fotbalový svaz). V roce 2002 musel kvůli svým politickým aktivitám tento post opustit, stejné problémy ho stály také funkci předsedy ČMFS.