Genetická analýza obětí z Budínky budí další otázky

Dobronín (Jihlavsko) - První dva vzorky DNA odebrané u německých příbuzných možných obětí poválečných událostí v Dobroníně na Jihlavsku se s profily nalezených kosterních pozůstatků neshodují. S odvoláním na mluvčí Kriminalistického ústavu v Praze Petru Srnkovou o tom informuje dnešní vydání Mladé fronty Dnes (MfD) pro Vysočinu.

Genetici z kriminalistického ústavu tvrdí, že ostatky v hrobě v dobronínské lokalitě Budínka patří devíti lidem. Odborníci provedli kolem 150 analýz na více než 30 vzorcích. Vzorků je tolik, protože některé kosti v hromadném hrobě na Budínce byly rozdrcené a ve velmi špatném stavu, uvádí list. V nejbližší době by měly být do kriminalistického ústavu doručeny další srovnávací vzorky DNA od potenciálních potomků z Německa.

Na louce Budínka bylo údajně v druhé polovině května 1945 zabito asi 15 tehdejších obyvatel německé národnosti žijících v Dobroníně a okolí. Podle německé strany byli pachateli místní občané české národnosti z řad revolučních gard. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy.

Kosterní pozůstatky mohou být i v další dobronínské lokalitě za železničním viaduktem po levé i pravé straně Zlatého potoka. Geofyzikální průzkum, který tam prováděli 24. března odborníci z brněnské Masarykovy univerzity, výskyt anomálií ukazujících na možné uložení kosterních pozůstatků jednoznačně neprokázal. Archeologický průzkum tam však podle kriminalistů bude pokračovat v druhé polovině května.