ČSSD k rekonstrukci koalice: Špatný aprílový žert

Praha - Sociální demokracie neustoupí od návrhu na svolání schůze sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě, který podala v pondělí. Dohodnuté personální změny podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky jen zhorší pověst kabinetu. Bývalý elitní policista Jan Kubice není zárukou nestrannosti ministerstva vnitra, dosavadní ministr vnitra Radek John (VV) dostal v pozici vicepremiéra pro boj s korupcí trafiku a premiér Petr Nečas (ODS) nesplnil slib, že odstřihne vládní funkce od bezpečnostní agentury ABL, uvedl dnes na tiskové konferenci Sobotka. V podobném duchu hovořil už dopoledne ve Studiu ČT24 někdejší premiér Jiří Paroubek. Podle něj je Kubiceho nominace skandální a neuvěřitelná a Českou republiku to přibližuje někam k Zimbabwe. V nadsázce pak dodal, že ministerstvo spravedlnosti by mohl vést i známý vězeň Jiří Kajínek nebo resort financí uprchlý podnikatel Viktor Kožený.

Rekonstrukce vlády je podle sociálních demokratů „špatný aprílový žert“. Ve vládě nadále zůstává někdejší kmenový pracovník ABL, ministr školství Josef Dobeš (VV), a kabinet se stále opírá o podnikatelský projekt Věci veřejné, které mají navíc problém s vysvětlováním svého financování, uvedl Sobotka. Poukázal také na to, že nastupující ministr dopravy Radek Šmerda, jehož si na ministerstvo přivedl dosluhující Vít Bárta (VV), působil na ministerstvu obrany v době, která je kritizována kvůli hospodaření.

John bude bloudit po Úřadu vlády, domnívá se Sobotka

0John nebude mít podle Sobotky v nové funkci žádné kompetence a bude „bloudit po Úřadu vlády a hledat, co má vůbec dělat“. Šéf sociálních demokratů rovněž zkritizoval to, že vláda deklaruje šetření a zřizuje přitom novou funkci. Nechápe, jaké zásluhy má John, když dostal 'trafiku'. S tím souhlasí i bývalý ministr vnitra a předseda sněmovního branného a bezpečnostního výboru František Bublan. „Přijde mi spíše trapné než směšné, že se pan John stane vicepremiérem pro boj s korupcí. Ten úřad nebude mít žádnou pravomoc…, nebude tedy moci tvořit zákony proti korupci. Ta jeho pozice bude skutečně jen koordinační proto, aby Věci veřejné ve vládě zůstaly a tím se udržela koalice,“ uvedl exministr.

Sociální demokraté se pustili hlavně do Kubiceho. Sobotka poukázal na to, že zatímco John byl před volbami „najatý“ agenturou ABL, nyní do čela vnitra přichází přímo spolumajitel jiné agentury. Navíc se podle Sobotky podílel na manipulaci veřejného mínění takzvanou Kubiceho zprávou, jejíž části unikly na veřejnost před volbami 2006. „Kubice je symbolem zneužívání policie k politickému boji,“ řekl místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.

0

Exministr vnitra František Bublan se nicméně domnívá, že se Kubice stal spíše obětí některých politiků. „Panu Kubicemu se přičítá neslavná zpráva, kterou on osobně nepsal, psali ji jeho analytici… Zjistil jsem, že byl trochu zneužit, byl do toho vtažen některými politiky, možná i Ivanem Langerem,“ míní Bublan a dodává, že většina informací ani nebyla prověřena a neměla tak žádnou analytickou hodnotu.

To, že pan Kubice přichází ze soukromé detektivní agentury, může být pro většinu lidí spíše morální problém. František Bublan zvolení bývalého člena soukromé detektivní společnosti považuje za chybný krok. „Domnívám se, že veřejnost spíše očekávala, že na vnitro usedne člověk typu úředníka či manažera…, který dá situaci do klidu a bude se zaměřovat nejen na činnost policie, ale také na veřejnou správu. Vzhledem k tomu, že vládní krize byla vyvolaná faktem, že ABL ovládla některé posty ve vládě, tak se mi to zdá jako chybný krok a výsměch veřejnosti,“ zdůraznil Bublan. Podle něj je zároveň koncepčně špatně, když bude v čele ministerstva policista. Připomněl, že pod vnitro spadá například i Česká pošta a celá veřejná správa. „Mám z toho velké obavy. Manažersky na to nebude mít schopnosti,“ soudí Bublan.

ČSSD také vadí, že zůstal Vondra

Místopředseda Lubomír Zaorálek se zase pozastavil nad tím, že ve vládě zůstává ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), ač v minulosti "nedokázal ohlídat stamiliony na předsednictví EU". Sociální demokraté s největší pravděpodobností vyvolají i mimořádnou schůzi sněmovny, na níž by se mělo o kauze údajně předražené zakázky na některé služby při českém předsednictví unii debatovat.

Mimořádná schůze sněmovny bude 26. dubna

0Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) svolala mimořádnou schůzi sněmovny, o kterou ČSSD požádala, na 26. dubna. Důvodem je vládní krize a nespokojenost ČSSD s tím, jak ji koalice vyřešila. Straně vadí i aféry, které jsou spojeny s jednotlivými členy vlády. Ke svržení kabinetu je třeba nejméně 101 hlasů, opozice má dohromady 82 poslanců. K tomu, aby byl pokus o svržení vlády úspěšný, musela by se k opozici přidat alespoň jedna vládní strana. Zástupci VV o takové možnosti dříve spekulovali v souvislosti s vládní krizí. Má ji odvrátit dohoda, ke které v noci na dnešek dospěli koaliční vyjednávači.

Paroubek chce ve sporu s Kubicem pokračovat

0

Bývalý šéf sociální demokracie Jiří Paroubek soudí, že Kubice je spojen s bezpečnostní agenturou ABL, kterou vlastnil neformální lídr VV a odcházející ministr dopravy Vít Bárta, i předsedou VV Radkem Johnem, jenž by měl podle dohod koalice vyměnit funkci ministra vnitra za funkci vicepremiéra pro boj s korupcí. „Zcela nepochybně existují dlouhodobé vazby mezi plukovníkem Kubicem, firmou ABL a také panem Johnem. Myslím, že bychom se mohli teď už začít směle ptát, kde začínaly investigativní pořady pana Johna,“ poukázal Paroubek na někdejší Johnův televizní pořad Na vlastní oči. Paroubek upozornil na podle něho vyprefabrikované kauzy biolíh, Budišov a takzvanou Kubiceho zprávu, jejíž části se dostaly na veřejnost těsně před sněmovními volbami 2006 a kvůli níž Paroubek vedl s Kubicem soudní spory. Na odpolední tiskové konferenci pak prohlásil, že chce v soudním sporu o podílu Kubiceho na volební prohře sociálních demokratů v roce 2006 případně pokračovat na evropské úrovni.

Paroubek se také zmínil o kauze privatizace Unipetrolu. V Česku dění rozvířila zejména nahrávka skryté kamery, na které si někdejší šéf kabinetu bývalých sociálnědemokratických premiérů Zdeněk Doležel údajně řekl o pětimilionový úplatek. „Jeho nahrávání těžko zorganizoval Janek Kroupa v pořadu pana Johna Na vlastní oči,“ poznamenal Paroubek. Domnívá se, že záležitost zorganizoval „někdo takový“ jako ÚOOZ nebo ABL. „Myslím, že se kruh uzavírá,“ dodal poslanec.

Video Brífink Jiřího Paroubka
video

Brífink Jiřího Paroubka

Brífink Jiřího Paroubka

tk 19 4 2011

Brífink ČSSD

Jiří Paroubek ve Studiu ČT24