Policisté se chystají na velikonoční opilce

Praha - O velikonočních svátcích musejí řidiči počítat se sérií dopravně bezpečnostních akcí. Podle šéfa dopravní policie Leoše Tržila bude záviset na jednotlivých krajích, jak se do akce zapojí. Policisté budou dohlížet na zvýšený provoz a zaměří se i na alkohol za volantem. Soustředí se zejména na hlavní silniční tahy a místa, kde se často stávají vážné nehody nebo dopravní přestupky. V souvislosti s velikonočními svátky chystá policie po celé republice na 150 akcí. Podle policistů a pojišťoven počet dopravních nehod, jejichž účastníci jsou pod vlivem alkoholu, o Velikonocích vzrůstá.

Protože ve čtvrtek začínají školní prázdniny, provoz dnes odpoledne zhoustl. Policisté se proto rozmístili na riziková místa. „Několik stovek policistů dopravní a pořádkové služby se zaměří především na páteřní komunikace hlavního města Prahy, aby byla zajištěna maximální bezpečnost silničního provozu zejména v době odjezdu vozidel z metropole a následného návratu do ní,“ uvedla příklad ze svého města mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Pohotovost budou mít podle ní také policisté z oddělení dopravních nehod.

Několikadenní série dopravně bezpečnostních akcí probíhá v celém Česku, zaměří se zejména na dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů řidiči motorových vozidel a na dodržování povolené rychlosti. Podle Tržila se policisté zaměří při kontrolách na jinou problematiku v Praze a na jinou například na Slovácku. Jako nejkritičtější vidí pátek odpoledne na výjezdu z Prahy.

Video Rozhovor s Tomášem Lerchem
video

Rozhovor s Tomášem Lerchem

Během prodlouženého víkendu pravděpdoobně bude příznivé počasí, proto se na silnicích setkají například tzv. sváteční řidiči, motorkáři a cyklisté. Podle policie to může být nebezpečná směs, kterou ještě doplní opilci za volantem.

Na rychlost se policie zaměřila v rámci celoevropské bezpečnostní akce. Upozorňuje, že právě překračování rychlosti je jednou z nejčastějších příčin tragických nehod. Loni rychlou jízdu stanovili jako příčinu 40 procent havárií, při kterých umírali lidé. Řidiče loni policie přistihla při 152 tisících překročení povolené rychlosti a vybrala na pokutách přes půl miliardy korun.

Policie je o Velikonocích v pohotovosti každý rok. O prodlouženém svátečním víkendu bývá provoz silnější než obvykle, na silnice vyjíždějí také motorkáři, cyklisté a takzvaní sváteční řidiči. Příčinou havárií bývá nejčastěji nesprávný způsob jízdy, vysoká rychlost a častěji než jindy jízda pod vlivem alkoholu. Chystaná opatření by se měla vystupňovat v pátek a pondělí odpoledne. Na Velikonoční pondělí připadá dvaapůlkrát víc nehod pod vlivem alkoholu, než odpovídá dennímu průměru za celý rok, uvedl mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata.

Měření rychlosti
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24