Soud osvobodil Poláka, který vezl léky na výrobu pervitinu

Liberec - Liberecký soud dnes zprostil viny devětačtyřicetiletého Poláka Andrzeje Pawla Milucha, který řídil auto, v němž celníci loni našli přes 80 tisíc tablet léku Sudafed obsahujícího pseudoefedrin. Šlo by z něj vyrobit přes tři kilogramy pervitinu. U soudu se nepodařilo prokázat, že cizinec věděl, co převáží. Miluch se hájil tím, že se domníval, že z Polska do Čech převáží nákup pro jednoho Čecha. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro odvolání. Na Liberecku poslední dobou počet případů pašování léků z Polska roste.

Milucha zastavila celní hlídka při namátkové kontrole loni v polovině června v Hrádku nad Nisou, těsně za státní hranicí. Za sedačkami celníci objevili čtyři igelitové tašky plné vyloupaných tablet s vyraženým nápisem Sudafed. Dvě tašky byly ukryty pod instantními polévkami, další dvě našli celníci v kartonové krabici od piva. Zabavené tablety dnes soud nechal zničit.

Polák od počátku tvrdil, že měl dvojici Čechů převézt k obchodnímu centru do Liberce skříňku, kterou od něj v Polsku jeden z nich koupil. Měl jim tam odevzdat spolu s údajným nákupem, ve kterém se později léky našly. Medikamenty prý muži do auta naložili v polské Bogatyni. Miluch tvrdil, že žádného z nich nikdy předtím neviděl. V Česku však muži zadrženi nebyli.

Video Reportáž Milana Brunclíka a Robina Röhricha
video

Reportáž Milana Brunclíka a Robina Röhricha

Soudce dnes uvedl, že se nepodařilo prokázat, že o lécích věděl. Zároveň konstatoval, že celníci udělali řadu chyb a v jejich postupu byla řada nejasností. Na to v obhajobě upozorňoval i Polákův obhájce. Státní zástupce Adam Bašný po jednání řekl, že o odvolání se rozhodne až po doručení odůvodnění rozsudku. Polákovi navrhoval devítiletý nepodmíněný trest. Upozornil na to, že se při svém zadržení doznal. Pak ale změnil výpověď a podle českých zákonů se na jeho předchozí doznání nebere zřetel.

Medikamenty s pseudoefedrinem jsou v Polsku dostupnější než v České republice. Polská vláda už ale v úterý schválila omezení jejich volného prodeje, souhlasit musí ještě parlament. Celníci proto nevylučují, že se varny pervitinu začnou předzásobovat a počet případů pašování tak ještě vzroste.

Celníci zadrželi Poláka, který převážel přes 20 kilogramů léků s pseudoefedrinem.
Zdroj: www.celnisprava.cz