Kramarič odmítá obvinění z podplacení, stojí za ním prý policie

Praha - Čtením obžaloby a prvními výslechy začalo dnes u Obvodního soudu pro Prahu 6 hlavní líčení v případu známého pražského advokáta Julia Kramariče, kterého státní zástupkyně viní z podplacení. Právník podle ní požadoval po dvou vězních, aby za úplatek lhali při soudním jednání s údajným šéfem arménské mafie v Česku Andranikem Soghojanem. Kramarič obvinění zásadně odmítá, přičítá ho svým nedobrým vztahům s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu - ÚOOZ.

Advokátovi hrozí v případě odsouzení až šestiletý trest vězení. Podle obžaloby navštívil v dubnu 2010, ještě před začátkem projednávání kauzy s údajným „vorem v zakoně“, v ruzyňské věznici dva vězně - Davida Štinčíka a Jaroslava Duba. Štinčíkovi prý nabídl 500 tisíc korun, když před soudem uvede, že vraždy, ze kterých je viněn Soghojan, zorganizoval klíčový svědek v případu Tagir Tarsžojev. „Zároveň měl vypovědět, že dostal peníze od ÚOOZ za svědectví proti Soghojanovi,“ uvedla žalobkyně Pavla Píšová. Dubovi pak prý Kramarič daroval drahé hodinky a půjčil mu 30 tisíc korun za to, že dosvědčí, že také jeho se snažili policisté ovlivnit.

Podle Kramariče stojí za jeho obviněním averze, kterou k němu chovají detektivové z ÚOOZ již od doby, kdy zastupoval příbramského fotbalového bosse Jaroslava Starku. Stejně jako dříve Starku v případě únosu Lamberta Krejčíře nyní prý kriminalisté falešně obvinili Soghojana. Dub a Štinčík měli podle advokáta přímo od Tarsžojeva, který byl s nimi ve vězení, informace, že vraždy zorganizoval on. „Tarsžojev se jim také přiznal, že se za pomoci policistů z činů vyviní,“ prohlásil Kramarič.

Video Reportáž Pavlíny Sedliské
video

Reportáž Pavlíny Sedliské

Vězni advokáta podle jeho slov oslovili sami. Kramarič po nich prý chtěl, aby před soudem vypověděli to, co řekli jemu. Právník pak zastupoval Štinčíka při jeho řízení o podmínečném propuštění z vězení, oběma vězňům občas posílal věci, o které ho žádali.

Jeho tvrzení v přípravném řízení částečně potvrdil Štinčík. Uvedl, že se jim Tarsžojev k organizaci vražd opravdu přiznal. Dodal však, že měl na Kramarovičovu žádost také lhát o tom, že klíčový svědek v Soghojanově kauze bere drogy a nechává se platit od policistů. Nejprve ho za to advokát zadarmo zastupoval. Když však propuštění z vězení nedosáhl, nabídl mu půl milionu. Peníze mu prý donesl v obálce do vězení, Štinčík je však odmítl.

Vězeň dnes u soudu odmítl vypovídat. Odůvodnil to tím, že by si mohl způsobit trestní stíhání. Soudkyně Naděžda Brčáková chce vyslechnout také Duba a další svědky. Jednání bude pokračovat 29. dubna.