Lékaři trvají na zvýšení platů, chtějí jednat s Hegerem

Praha - Lékařské odbory trvají na zvýšení platů lékařů podle slibu memoranda, které na závěr protestní odborové akce Děkujeme, odcházíme podepsal šéf odborů Martin Engel s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09). Ukázalo se ale, že některé nemocnice na zvýšení platů nemají, protože jim pojišťovny neposlaly peníze. Odbory a nemocnice proto chtějí ve čtvrtek jednat s Hegerem.

Podle Engela se v pěti ze 190 nemocnic lékaři slíbeného zvýšení platů nedočkali. Konkrétně jde o Zlín, Vsetín, Uherské Hradiště, Mělník a Písek. V některých dalších nemocnicích jsou navíc problémy. Engel proto chce o platech jednat ve čtvrtek s ministrem, na stejný den pozvala ministra na své jednání také Asociace českých a moravských nemocnic. „Navýšení platů lékařů k 1. březnu, splatné k 15. dubnu, proběhlo ve většině nemocnic bez problémů s výjimkou jmenovaných, přestože platby od pojišťoven kryjící toto navýšení dosud do nemocnic nepřišly,“ řekl Engel.

Velké nemocnice daly peníze na zvýšení platů z rezerv, menší nemocnice ale na to vždy neměly. Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna podle mluvčího Jiřího Roda rozešle peníze na zvýšení platů lékařů ve druhé polovině dubna. Oborová zdravotní pojišťovna, čtvrtá největší na trhu, ale podle dnešních Hospodářských novin vyjednaná pravidla odmítá a v dubnu peníze určitě nepošle. Nechce totiž posílat peníze automaticky podle počtu lékařů v zařízení, ale bude se domlouvat s řediteli nemocnic jednotlivě. Chce také vidět úspory v hospodaření nemocnic.

Heger zrušil tendr ÚHKT na léky za 490 milionů korun

Heger dnes také zrušil výběrové řízení Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) na léky. Informaci serveru Aktuálně.cz potvrdili mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň i ředitel ÚHKT profesor Marek Trněný. Soutěž byla na rámcovou smlouvu na dva roky, dohromady za 490 milionů korun. Podle Sršně nedodali v tendru dva ze zúčastněných některé informace, aby bylo možno nabídky mezi sebou objektivně porovnat: „Proto byl tendr zrušen a bude vypsán nový.“

Ústav hematologie a krevní transfuze
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24