Očista vlády od ABL bude pokračovat, slibuje premiér

Praha - Očišťování vlády od vlivu agentury ABL bude pokračovat. V rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny to uvedl premiér a předseda ODS Petr Nečas. Ve funkci by měl skončit náměstek ministra vnitra Michal Moroz, který vlastnil bezpečnostní agenturu a podle médií s ABL spolupracoval. Znovu zpochybněný je také post ministra školství a bývalého personálního ředitele ABL Josefa Dobeše (VV). Ten by ale podle svých slov uvažoval o rezignaci až v případě, že by selhala příprava státních maturit. Výroky Nečase se nelíbí ani Bártovi.

Nečas už s budoucím ministrem vnitra Janem Kubicem odchod Moroze předjednal. „Měl jsme vážný rozhovor s Kubicem a shodli jsme se na tom, že pozice náměstků na ministerstvu vnitra těžko mohou zastávat lidé, kteří nemají prověrku na stupeň tajné,“ prohlásil premiér.

Moroz na prověrku stále čeká, zprávu o svém konci na resortu nechtěl komentovat. „Pokud má pan Kubice pokyn mě odvolat, zatím mi to nesdělil,“ uvedl. Podle informací dnešních Lidových novin ale Kubice na středeční večerní schůzce Morozovi sdělil, že už s ním nepočítá.

Důrazné varování od premiéra dostal také budoucí ministr dopravy Radek Šmerda, který je nestraník. Šmerda totiž v úterý oznámil, že bude své kroky na resortu konzultovat s odcházejícím ministrem Vítem Bártou (VV). „Pan Šmerda by tím velmi dramaticky zpochybnil svou kompetenci zastávat pozici ministra dopravy. Pan Bárta není ministrem dopravy, je jen poslancem,“ zdůraznil Nečas.

Nečas: Boj proti vlivu ABL byl úspěšný

Přestože v kabinetu zůstává Josef Dobeš, premiér hodnotí svůj pokus o očištění státní správy od vlivu agentury ABL jako úspěšný. Zmínil, že za poslední dva týdny odešli tři lidé spojení s ABL - náměstek ministra školství Kryštof Hajn, náměstek ministra dopravy Martin Sýkora a Bárta. Nespecifikoval ale, zda už v létě bude znovu navrhovat odvolání ministra školství Dobeše. Ten zopakoval, že o odstoupení bude uvažovat až v případě, že by selhala příprava státních maturit.

Bártovu demisi a výměnu na ministerstvu vnitra považuje Nečas za důstojný výsledek, i když kvůli němu bylo třeba udělat velké ústupky. Nečas poznamenal, že předseda VV Radek John se na vnitru trápil. „Byl první na mém seznamu, kdo měl ze svého resortu odejít,“ dodal. Dnešním HN řekl, že Věci veřejné ve vládě nechtěli zástupci TOP 09 i menšinová část ODS. K tomu, že při posledním koaličním jednání již nezazněl původní požadavek VV, aby z vlády odešel i ministr financí Miroslav Kalousek, Nečas řekl: „Samozřejmě to ve mně budí rozpaky, když to řeknu velmi diplomaticky.“

Vít Bárta:

0„Máme jasnou dohodu, že po očištění se na úřad vrátím, a pan premiér ví o tom, že mi jde o zachování kontinuity. VV, pan Šmerda i já se podle toho hodláme chovat. Jestli to pan premiér míní zpochybňovat, považuju to za velmi zásadní informaci, kterou bych rád slyšel od něho.“

Představitelům VV se ale Nečasův vzkaz nelíbí. Bárta poznamenal, že má „jasnou dohodu, že po očištění se na úřad vrátí“. Pokud to podle něj premiér míní zpochybňovat, považuje to za velmi zásadní informaci, kterou by rád slyšel přímo od něj. Nečas ale uvedl, že k očištění Bárty nebude stačit verdikt, že nespáchal trestný čin: „Fakta jsou příliš závažná. Politická odpovědnost je širší než jen spáchání trestného činu.“