Důvěra lidí v Nečase značně klesla

Praha - Největší důvěře občanů České republiky se těší předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, za nejméně důvěryhodné ústavní činitele považuje většina lidí premiéra Petra Nečase (ODS) a předsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD), zjistil dubnový internetový průzkum společnosti SANEP. Zejména důvěra lidí v Nečase od loňského října výrazně poklesla - nyní mu důvěřuje o necelou pětinu lidí méně než tehdy. Podle SANEP není veřejnost spokojena s jeho působením v čele vlády, která se potýká s vládní krizí.

Rychetskému, který v čele žebříčku nejdůvěryhodnějších činitelů vystřídal prezidenta Václava Klause, v průzkumu důvěřovalo 50,1 procenta dotázaných, to je o 5,4 procentního bodu více než loni v říjnu, kdy byl třetím nejdůvěryhodnějším představitelem. Podle SANEP se Rychetský těší pověsti seriózního a erudovaného odborníka a udržuje si vysoce hodnocený profesní a morální kredit zejména díky tomu, že není spojován s chováním a jednáním vrcholných politických představitelů, kteří jsou terčem většinové kritiky.

Právě angažovanost v neuspokojivé aktuální politické situaci podle SANEP zjevně ubírá na důvěryhodnosti jak Klausovi, tak zejména Nečasovi. Klausovi, druhému nejlépe hodnocenému ústavnímu činiteli, v průzkumu vyjádřilo důvěru 48,3 procenta dotázaných, to je o 0,8 procentního bodu méně než loni v říjnu, kdy byl první. Příčinou poklesu důvěry lidí v Klause je patrně jeho chování při řešení vládní krize, kdy například odmítl přijmout demisi ministrů za Věci veřejné.

Třetí v pořadí, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, se těší důvěře 40,7 procenta lidí, to je rovněž o 0,8 procentního bodu méně než loni v říjnu. Až za Němcovou skončil premiér Nečas, jemuž důvěřuje 30,1 procenta dotázaných. Loni v říjnu byl druhým nejdůvěryhodnějším činitelem a důvěřovalo mu téměř 48 procent lidí.

Nejmenší důvěru lidí má předseda Senátu Štěch - v průzkumu mu důvěřovalo jen 25,2 procentního bodu dotázaných. Mezi důvody tohoto hodnocení řadí SANEP Štěchův nevýrazný politický a mediální styl. Potvrzuje to i fakt, že na tohoto bývalého odborového předáka si nedokázalo vytvořit názor 28,7 procenta dotázaných, uvedl SANEP.


Průzkum SANEP se konal ve dnech 9. až 16. dubna. Bylo při něm dotázáno 12 730 lidí ve věku 18 až 69 let. Statistická chyba je 1,5 procentního bodu.