Dvě osoby mohou být obžalovány kvůli šachování s dotacemi

České Budějovice - Vrchní státní zastupitelství v Praze obdrželo od policie návrh na podání obžaloby na dvě osoby kvůli údajně nezákonnému rozdělování evropských dotací na rozvoj regionů v Jihočeském a Plzeňském kraji. Informovala o tom tisková mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Jednou z osob je zřejmě bývalý ředitel úřadu Regionální rady regionu Jihozápad Jiří Trnka. Podle Válové teď bude minimálně dva měsíce trvat, než zastupitelství materiály prostuduje.

„Spis je velmi rozsáhlý a až po jeho důkladném prostudování rozhodneme, zda obě osoby obžalujeme,“ řekla Válová. Policie Trnku stíhala kvůli nejasnostem při přidělování evropských dotací.

Loni na jaře ho zadržela policie a zhruba tři měsíce byl ve vazbě. Spolu s ním byl na svobodě stíhán i jeho podřízený Martin Půlpytel. Trnka loni v létě ze své funkce po dohodě s tehdejší předsedkyní výboru a plzeňskou hejtmankou Miladou Emmerovou (ČSSD) odstoupil.

Problematické přidělování dotací a hodnocení projektů, které vyšetřovala policie, se týká páté výzvy Regionálního operačního programu Jihozápad. Mělo v ní být rozděleno 3,8 miliardy korun.

Výbor loni rozhodl, že nechá všech 630 přihlášených projektů znovu posoudit. Zároveň zrušil usnesení z předloňského listopadu, kterým schválil podpořit všech 177 úspěšných žádostí. Po přehodnocení získalo dotaci 140 projektů. Ze 70 procent byly schváleny stejné projekty jako předloni. Policie prošetřovala i šestou výzvu, v níž je alokováno zhruba půl miliardy korun.

Žádosti byly již sice hodnoceny, výbor je ovšem neschválil, což znamená, že úspěšní žadatelé nebyli vybráni. Po přehodnocení bylo ze 141 předložených žádostí podpořeno 23 projektů.