Prodejci syntetických drog znovu otevřou - s novým zbožím

Praha – Včera začala platit novela zákona, která v Česku zakazuje prodej syntetických drog. Tzv. Amsterdam shopy, tedy kamenné obchody, kde se tyto látky daly běžně legálně koupit, sice zůstaly zavřené, teď už ale nenápadně avizují, že by mohly příští týden znovu otevřít. Podle národního protidrogového koordinátora už totiž prodejci připravují jiný typ látek, které zatím zakázané nejsou.

Zřejmě se tak potvrdily varovné hlasy, podle nichž nestačí pouze některé sloučeniny zařadit na seznam zakázaných látek – v Česku to navíc musí schválit vláda a pak novela prochází zdlouhavým legislativním procesem. Výrobci drog totiž spolupracují se špičkovými chemiky, proto není problém látku pozměnit tak, aby měla podobné účinky, ale zakázaná už není. „Oni zareagovali rychle, zavřeli obchody a zdá se, že mají plán B i C, objednali další typy látek, které na tom seznamu ještě nejsou,“ obává se národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. 

Proto by byl podle odborníků lepší model z Polska, tam totiž mohou být podezřelé látky zabaveny až na dobu několika měsíců a po tu dobu se mohou zkoumat jejich případné účinky na lidské zdraví. Tím pádem přicházejí jejich výrobci o tu výhodu, že budou mít díky chemikům vždy náskok před seznamem zakázaných látek. Zřejmě také proto se výrobci drog přesunuli z Polska k nám, když toto opatření začalo platit.

Ve Stodolní se obchod otevře už úterý

Síť Amsterdam shopů už také láká potenciální zákazníky na znovuotevření kamenných obchodů i toho internetového. Přitom ještě v pátek nepřijímala žádné objednávky s vysvětlením, že je v Česku zboží nelegální. Třeba jediný takový obchod v Praze slibuje, že znovu otevře 29. dubna, Amsterdam shop v ostravské Stodolní ulici by měl otevřít dokonce hned v úterý po Velikonocích. 

Podobně jsou na tom i obchody jinde v republice, kde se drogy prodávaly např. jako suvenýry, koupelové soli nebo vonná kadidla. Policie sice může obchody kontrolovat, ale příliš šancí zasáhnout nemá, stejně jako Česká obchodní inspekce. „Považuji to za stejně rizikové jako organizovaný zločin. Mají před námi náskok a vůbec nevím, co se může stát,“ varuje Jidřich Vobořil.