Požár u Vojkovic je už pod kontrolou

Praha - Desítky hasičů bojují už od neděle s požárem v nepřístupném terénu kolem trati u Vojkovic na Karlovarsku. Na území desetikilometrového úseku kolem železnice hoří s různými přestávkami od nedělních 15:00 les, polní porost i tráva. Na místo byl dnes znovu povolán vrtulník. Plameny se odpoledne podařilo dostat pod kontrolu, oheň se dál nešíří a zůstává několik ohnisek. Jde o největší letošní požár v Karlovarském kraji. Nikdo se nezranil. Požáry páchaly škody ale i jinde v republice. Na Olomoucku při požáru rodinného domu zemřel muž. Na Semilsku zase hořela výrobna palet. Plameny způsobily škodu za tři miliony korun.

„Vše začalo včera (v neděli) v 15:00, požár byl hlášen na třech místech. Příčinou byla závada na brzdách jednoho z vagonů projíždějící soupravy. Létající jiskry zapálily trávu v asi desetikilometrovém úseku podél trati, která vede z Karlových Varů do Chomutova,“ uvedl mluvčí hasičů Martin Kasal.

Na místě jsou pořád čtyři jednotky hasičů, které tam budou i přes noc. Hlavní ohniska jsou sice uhašená, stále se ale mohou rozhořet desítky míst, kde oheň ještě doutná. Škody zatím nebyly vyčísleny, protože majitelé lesů zatím ještě neprošli všechna místa.

I dnes pomáhal vrtulník

Zasaženo je území mezi obcemi Vojkovice a Mořičov. Do akce bylo už v neděli postupně nasazeno deset jednotek hasičů, 16 vozidel a posléze i vrtulník. Stroj vypustil na zasažené území asi 40 000 litrů vody.

Hlavním problémem bylo dostat vodu do nepřístupného terénu s převýšením až 100 metrů a příkrým svahem. V pondělí byl proto opět povolán vrtulník, který kropil strmé hřebeny, kam byl problém vytlačit vodu čerpadly. Situaci navíc komplikovala suchá tráva a vítr.

/*json*/{"map":{"lat":50.298989792103,"lng":12.987213134766,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[{"lat":50.309515420191,"lng":12.998886108398,"radius":1125.2,"strokeColor":"#FF0000","strokeOpacity":false,"strokeWeight":false,"fillColor":"#FF0000","fillOpacity":false}],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Při požáru rodinného domu v Dubu nad Moravou na Olomoucku dnes časně ráno zemřel muž. Podle policie šlo o majitele domu. Hasičům se ho sice z hořících místností podařilo vynést, na následky zranění však zemřel.  Požár domu likvidovaly čtyři jednotky hasičů. Proč začalo hořet, se zatím neví. Případem se zabývá i policie.

Hořelo také v Horce u Staré Paky na Semilsku. Požár výrobny palet společnosti Jilos Horka způsobil škody za tři miliony korun. S ohněm bojovali hasiči téměř pět hodin. Oheň vznikl zřejmě ve vzduchotechnice. Na místě zasahovalo pět profesionálních a dobrovolných jednotek, podařilo se uchránit majetek v hodnotě deseti milionů korun, Shořelo odsávání, filtrační stanice a požár se rozšířil i na střechy. Požár zřejmě způsobila nějaká kovová součást, kterou nasála vzduchotechnika. Jiskra pak zapálila jemné piliny a oheň rychle rozšířil. Hlavní výroba podniku, který zaměstnává 150 lidí, zasažena nebyla.