Dobeš: Čerpání z fondů EU se zrychlilo, za vodou ale nejsme

Praha - Čerpání z fondů EU na vědecké projekty se výrazně zrychlilo, program Výzkum a vývoj pro inovace patří podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) mezi nadprůměrné. Od začátku letošního roku se vydaly dotace v celkové výši téměř 11 miliard korun, tedy skoro stejně jako za celý loňský rok. Další program Vzdělávání pro konkurenceschopnost už ale tak dobré výsledky nemá a hrozí, že by peníze mohly být převedeny pod ministerstvo práce. Podle auditu, který si Dobeš nechal udělat loni na podzim, patří jeho úřad k institucím, které u nás čerpají finance z fondů EU nejpomaleji.

Za velký úspěch považuje Dobeš to, že Evropská komise definitivně posvětila téměř sedmimiliardový projekt superlaseru ELI, který má vyrůst v Dolních Břežanech u Prahy. „I díky velkým projektům budou do konce roku 2011 schváleny projekty v hodnotě 90 procent celkového objemu operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace,“ sdělil dnes úřad. V programu je na vědecké projekty více než 48 miliard korun. V Bruselu už čeká na schválení dalších pět obřích vědeckých projektů, které mají vzniknout v ČR.

Co se týká dalšího programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, ministerstvu kvůli pomalému čerpání hrozí, že peníze z tohoto programu budou převedeny do jiných oblastí. V programu je 54 miliard korun. Zatím jsou ale schválené jen projekty v hodnotě dvou miliard. Ministerstvo pro místní rozvoj tak zřejmě navrhne, aby část peněz z programu přešla na ministerstvo práce, které má užší vazby na pracovní úřady a potřeby trhu práce. Tam by finance sloužily hlavně k podpoře celoživotního učení v souladu s potřebami pracovního trhu a vývoje technologií. Přesun dotací by ale ještě musela schválit Evropská komise.

Dobeš: Vůbec si nepřipouštíme, že bychom o ty peníze mohli přijít

„Podařilo se přesvědčit Evropskou komisi, že to není ohrožený projekt. Nastavili jsem některé procesní věci, které dávají ještě větší šanci, že stihneme vyčerpat i tyto prostředky,“ řekl ČT Dobeš. Kvůli zrychlení vyřizování žádostí o dotace si chce ministerstvo ve výběrovém řízení najmout soukromou firmu, personálně posílilo i sekci, která má operační program na starost. „Vůbec si nepřipouštíme, že bychom o ty peníze mohli přijít,“ dodal ministr.

Dobeš kvůli pomalému čerpání udělal na podzim personální změny v sekci pro evropské fondy. Premiér Petr Nečas navíc nedávno označil situaci jako velmi dramatický problém a pomalé čerpání peněz z EU uvedl jako jeden z důvodů svého návrhu odvolat Dobeše z funkce.