ČSSD znovu žádá o schůzi kvůli ProMoPru, má naději

Praha - Opoziční ČSSD podala žádost o svolání mimořádné schůze sněmovny k údajně předražené zakázce pro firmu ProMoPro za českého předsednictví Evropské unii. Sociální demokraté požadují, aby ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) informoval poslance o zjištěních jeho resortu. Z vyjádření předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky plyne i požadavek, aby pak někdejší vicepremiér pro evropské záležitosti a nynější ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) vysvětlil svou roli. Zasedání má tentokrát velkou šanci, že se opravdu uskuteční. Poslanci dvou menších koaličních stran chtějí opustit sál, v tu chvíli by ČSSD a KSČM měly sílu schválit program schůze. ODS ale zdůrazňuje, že podle koaliční smlouvy mají TOP 09 a VV hlasovat proti. Jednací řád velí předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové (ODS) rozhodnout o termínu schůze do deseti dnů. Mohla by se konat případně už příští týden, možná až v následujícím týdnu.

„My setrváváme na svém postoji, že se schůze ke kauze ProMoPro nebudeme účastnit. ODS nám jasně vzkázala, že je to její věcí,“ tvrdí předseda klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Podle předsedkyně frakce VV Karolíny Peake stále platí i usnesení jejich klubu, podle kterého by se poslanci nejmenší vládní strany schůze nezúčastnili. Klub se o postoji poradí ještě v úterý, Peake ale nepředpokládá, že by stanovisko změnil.

Pokud by v sále nebylo celkem 62 poslanců TOP 09 a VV a naopak bylo zbývajících 138 poslanců, pro schválení programu by stačilo 70 hlasů. Opoziční ČSSD a KSČM mají dohromady 82 hlasů. V případě, že by poslanci menších vládních stran v sále nebyli po celou dobu schůze, opozice by mohla prosadit jakékoli usnesení. ČSSD navrhovala, aby sněmovna žádala Vondrův odchod z vlády. Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř podotkl, že iniciovat takovou schůzi je právem opozice, ale „nejde o nedůležité hlasování“. Podle koaliční smlouvy by se tedy prý měli všichni vládní poslanci schůze zúčastnit a hlasovat proti programu.

Sociálním demokratům podle Sobotky vadí, že se současná rekonstrukce vlády Vondry nedotkla. Jeho odchod žádaly Věci veřejné, Vondra rezignaci nabídl, premiér Petr Nečas (ODS) ale ještě neoznámil, jak s nabídkou naložil. Vondra podle ČSSD dosud nevysvětlil podezření z plýtvání peněz při předsednictví.

Společnost ProMoPro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky a další služby na konference v Praze a v regionech. Zakázku dostala bez řádného výběrového řízení. Od Úřadu vlády dostala firma zaplaceno zhruba 550 milionů korun. Podle ministerstva financí ale není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb. Část peněz je zablokována na údajně podezřelých účtech v Rakousku. Ministerstvo podalo trestní oznámení, případ vyšetřuje policie.

Poslanecká sněmovna
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24