Hašek podává trestní oznámení kvůli kauze s uplácením hlasů

Šumperk - Michal Hašek, který se v polovině března na sjezdu ČSSD ucházel o místo předsedy strany, hodlá podat trestní oznámení na deník Mladá fronta Dnes. Ten napsal, že šumperský podnikatel Zdeněk Muroň kupoval před volbou pro Haška hlasy. Mladé frontě Dnes to řekla členka šumperské ČSSD Marie Barančíková. Trestní oznámení zvažuje i samotná strana, která teď případ prošetřuje.

Podle Haška nelze vyloučit, že se jedná o provokaci. Případ předal svému právnímu zástupci, který má za úkol připravit trestní oznámení za pomluvu. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že informaci řádně prověří. Podle něj byl ale březnový sjezd strany korektní. „Já osobně nevěřím tomu, že by k něčemu takovému na sjezdu sociální demokracie docházelo,“ dodal. 

Michal Hašek:

„Z obvinění, která v dnešní Mladé frontě Dnes konstruují dva členové sociální demokracie v Šumperku, jsem velmi znechucen. Chtěl bych zdůraznit, že podobné praktiky kategoricky odmítám a hluboce s nimi nesouhlasím. Žádné kupování hlasů jsem v žádném případě přímo ani nepřímo neinicioval. Kampaň na předsedu ČSSD před březnovým sjezdem jsem vedl vždy čestně a delegáty jsem přesvědčoval argumenty v rámci programové debaty.“


„Nabídka úplatku padla ze strany pana Muroně vůči Marii Barančíkové. Ona nás o tom informovala na schůzi po sjezdu,“ uvedla členka krajského kontrolního výboru strany v Olomouckém kraji Marie Horká. Nabídku úplatku 50 tisíc korun pro Barančíkovou potvrdil i člen okresní kontrolní komise Lubomír Daněk. Sama Barančíková nechce celou záležitost komentovat.

Špatný vtip

Muroň nabídku peněz popřel. „Vůbec nechápu, kde na to přišla. Mohu jen říct, že jsem se s ní před odjezdem na sjezd bavil a ptal jsem se jí, koho bude volit. To bylo všechno,“ sdělil Muroň. Řekl, že neměl jakýkoli zájem na tom, zda bude předsedou ČSSD Hašek nebo Sobotka.

Hašek vyzval obě členky ČSSD, které o uplácení mluvily, aby se také obrátily na policii. Podezření o kupčení s hlasy totiž zaznívala už při březnovém sjezdu strany. Šumperský případ nicméně mnozí sociální demokraté považují pouze za nevhodný žert.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka