Ropáka i Zelenou perlu dostal exministr Drobil

Brno - Ropákem roku 2010 se stal ministr životního prostředí Pavel Drobil. Komise složená ze zástupců ekologických organizací, filozofů, vysokoškolských pedagogů, umělců a dalších významných osobností Drobilovi tuto anticenu udělila za jeho návrh zařadit jádro mezi obnovitelné zdroje energie. Zároveň zvítězil také v anketě Zelená perla roku upozorňující na nejhloupější výroky v oblasti životního prostředí. Vítěze anket už po devatenácté vyhlašovalo občanské sdružení Děti Země v Brně.

Drobil je první osobností, která v historii udělování těchto anticen dostala obě najednou. „Ocitl jsem se v dobré společnosti a vnímám to jako jasný důkaz, že jsem při své práci používal zdravý rozum,“ reagoval na udělení cen.

Mezi nominovanými se letos objevili také zástupkyně vedoucího stavebního úřadu v Mikulově Leona Alexová, generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela, hlavní hygienik Michael Vít a dalších sedm jmen. Jejich seznam včetně činů, které jim nominaci vynesly, je dostupný na internetových stránkách Dětí Země.

Ropák roku je anticena udělovaná za antiekologický čin roku. Od roku 1992 ji vyhlašuje občanské sdružení Děti Země. Anketa byla inspirována dokumentárním filmem Jana Svěráka Ropáci z roku 1988 o výskytu nového živočišného druhu Petroleus mostensis (Ropák bahnomilný) ve zdevastované oblasti severních Čech, který se živí znečištěním.

Členy komise, která bodovacím způsobem rozhoduje o pořadí navržených kandidátů, jsou zástupci ekologických organizací, ekologové, filozofové, sociologové, vysokoškolští pedagogové, publicisté, umělci, politici a podobně. Výsledky jsou každoročně zveřejňovány v dubnu v Brně.

Galerie Ropáků roku

1992: Július Binder (ředitel bratislavského podniku Vodohospodářská výstavba)
1993: Václav Klaus (předseda české vlády za ODS) a Vladimír Dlouhý (ministr průmyslu a obchodu za ODA)
1994: František Benda (ministr životního prostředí za KDS/ODS)
1995: František Malý (přednosta Okresního úřadu v Berouně)
1996: Josef Kupec (podnikatel brněnské firmy INVESTprojekt s r. o.)
1997: Stanislav Novotný (generální ředitel Povodí Morava, a. s. v Brně)
1998: Miroslav Grégr (ministr průmyslu a obchodu za ČSSD)
1999: Jiří Drda (poslanec za ODS a předseda představenstva liberecké firmy Termizo, a. s.)
2000: Josef Běle (náměstek ministra životního prostředí za ČSSD)
2001: Miroslav Beneš (poslanec a místopředseda ODS)
2002: Pavel Švarc (generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu, a. s. a předseda představenstva Spolany, a. s.)
2003: Jaromír Schling (poslanec za ČSSD)
2004: Martin Pecina (náměstek ministra průmyslu a obchodu za ČSSD)
2005: Vlastimil Aubrecht (poslanec za ČSSD a bývalý zmocněnec vlády ČR pro severozápadní Čechy)
2006: Martin Říman (ministr průmyslu a obchodu a poslanec za ODS)
2007: Jiří Hodač (náměstek ministra dopravy)
2008: Pavel Bém (primátor hlavního města Prahy za ODS)
2009: Vladimír Tošovský (ministr průmyslu a obchodu)


Kromě Ropáka roku od roku 1995 vyhlašují Děti Země také anketu o Zelenou perlu roku. Jedná se o volbu nejhloupějšího výroku z oblasti ekologie. Jejím cílem je upozornit na politiky, podnikatele a další vlivné osobnosti, které ochranu životního prostředí svými výroky veřejně bagatelizují. Prvním vítězem z roku 1995 je současný prezident Václav Klaus, který prohlásil, že ekologie je pouze ideologie.