Levice má v průzkumech navrch, VV by neuspěly

Praha - Pokud by se v dubnu konaly volby do Poslanecké sněmovny, většinu v dolní komoře Parlamentu by získala levice. Podle průzkumu agentury Factum Invenio by se do sněmovny nedostaly vládní Věci veřejné, naopak by uspěli lidovci. Volby by vyhrála ČSSD před ODS. Na dalších místech by skončila KSČM, TOP 09 a KDU-ČSL. Agentura provedla průzkum od 15. do 20. dubna a zúčastnilo se ho 992 Čechů starších 18 let. Voleb by se zúčastnilo 58,4 procenta voličů.

Podle čerstvého průzkumu by sociální demokraté obsadili celkem 74 poslaneckých křesel a komunisté dalších 33. Pravicové vládní strany by obsadily pouze 81 křesel, ODS by získala 48 mandátů a TOP 09 třiatřicet. Lidovce by při návratu do dolní parlamentní komory zastupovalo 12 poslanců. Statistická odchylka, se kterou je nutné počítat, může pro kteroukoli z uvedených stran představovat až dva mandáty.

Opoziční ČSSD by nyní volilo 29,1 procenta lidí, zatímco ODS by získala 20,3 procenta hlasů. Komunisté by s 14,3 procenta o desetinu předběhli vládní TOP 09, lidovce by volilo 6,6 procenta repondentů. Věci veřejné by pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny nepřekročily, podle průzkumu by je volilo 4,7 procenta lidí. Podle vyjádření agentury ale není toto zjištění dostatečně statisticky průkazné, protože rozdíl tři desetiny procenta je příliš malý.

V porovnání se skutečnými výsledky voleb v květnu 2010 tak VV oslabily o 6,2 procentního bodu. O 2,5 bodu si pohoršila i TOP 09, naproti tomu ODS zůstala téměř na stejné úrovni. Loni v květnu ji volilo 20,2 procenta lidí. Sociálním demokratů narostla podpora o sedm procentních bodů a komunistům o tři body.

V reakci nejen na klesající stranické preference členové Věcí veřejných z Plzeňského kraje včera vyzvali radu strany, aby zvážila vyloučení Víta Bárty z VV pro porušení etického kodexu strany. Požadují také, aby rada přezkoumala oprávněnost vyloučení poslanců Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí ze strany. Veškeré svoje funkce i členství ve straně zároveň složil bývalý šéf klubu VV Plzeňského kraje Pavel Vlach.

Volební průzkum agentury Factum Invenio
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24