Bátora se před lety zúčastnil přednášky o „českém protižidovství“

Praha - Ekonomický poradce ministra školství Ladislav Bátora se před lety zúčastnil neveřejné přednášky o „českém protižidovství“, pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou (VF). Jedním z přednášejících byl i mluvčí neonacistického Národního odporu (NO) Petr Kalinovský. Na akci se objevila řada známých tváří české krajní pravice. Včetně lidí, kteří podle policie i odborníků patří mezi neonacisty. Bátora účast na přednáškách VF nepopřel, naopak uvedl, že na několika sám vystupoval.

Přednáška Kalinovského na téma „Historie, příčiny a vývoj českého protižidovství“ se podle dostupných informací konala 17. prosince 2005 v jednom z domů v pražské ulici Ve Smečkách. Podle videa, které má ČTK k dispozici, byl na akci vedle Bátory a Kalinovského například i bývalý člen rozpuštěné Dělnické strany (DS) Ladislav Malý nebo Patrik Vondrák a Erik Sedláček, kteří jsou odborníky na extremismus spojováni s NO nebo DS. Oba byli hlavními představiteli zaniklého sdružení Mladí národní demokraté, které se snažilo 10. listopadu 2007, v den výročí nacistické Křišťálové noci, uspořádat pochod pravicových radikálů pražským Židovským Městem. Podobný pochod v lednu 2003 organizoval Kalinovský.

Bátora potvrdil, že se přednášek VF účastnil a na některých i sám vystupoval. Z účastníků přednášky z prosince 2005 prý zná bývalého prvního místopředsedu Národní strany (NS) Jana Skácela. Bátora sám za NS kandidoval v roce 2006 jako nestraník, za což sklidil kritiku v době, kdy se uvažovalo o tom, že by mohl dělat náměstka ministra školství. Ostatní účastníky uzavřené akce, například Vondráka a Sedláčka, prý nezná. „Přednášel jsem tam o genocidě ve Rwandě nebo česko-německých vztazích,“ uvedl Bátora. „Pokud by tato nahrávka jakkoliv ohrozila jeho fungování na ministerstvu nebo by se prokázalo, že se zachoval protizákonně, tak v takovém případě by mělo smysl ji komentovat,“ prohlásila mluvčí ministerstva školství Lucie Kubovičová.

„Necítím absolutně potřebu to vysvětlovat. A říkal jsem - vaše metody jsou jednoznačně připomínající StB (komunistickou Státní bezpečnost) v roce 1983 a i tehdy jsem měl právo nevypovídat. Tady nejde o to, že bych chtěl, nebo nechtěl využít práva nevypovídat. Ale to, co se se mnou tady děje, je skutečně odporné. Pro mě to skončilo a už nebudu dávat žádné rozhovory,“ odpověděl na dotaz, proč chodil na podobné akce. Samotný Kalinovský k tomu uvedl, že nebýt novinářů, jméno Bátora by ani tehdy, ani dnes vůbec neznal. Jeho vystoupení prý bylo shrnutím jedné třetiny jeho bakalářské práce, která pojednává i o židovském politickém vlivu zejména v první polovině dvacátého století. „A pouze na dané téma bylo celé setkání pořádané Vlasteneckou frontou,“ uvedl Kalinovský.


VF je podle úřadů ultranacionalistickým uskupením. Politolog Jan Charvát z Karlovy univerzity řekl, že vznikla v roce 1993 jako „zcela jednoznačně fašizující organizace klasického neofašistického typu“. Postupně prošla vývojem, v určitých obdobích nebyla téměř vůbec aktivní. „Patří mezi skupiny, okolo kterých se pohybují lidé jak z té fašizující české scény, tak i někteří neonacisté,“ uvedl Charvát.