Rychetský: Kritika Ústavního soudu pramení z nevědomosti

Praha – Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský se domnívá, že kritika směřující na jeho úřad, ať ze strany politiků, či ze strany médií, pramení z nevědomosti a nepochopení role Ústavního soudu. Rychetský to řekl v Otázkách Václava Moravce. Reagoval tak hlavně na slova prezidenta Václava Klause, který jedno z posledních rozhodnutí ÚS týkající se stavebního spoření podrobil kritice. Podle Klause se ÚS pohybuje mimo ústavu a vstoupil do politiky. Prezident kritizuje ÚS opakovaně.

„Všichni dohromady, vy možná méně, pan prezident více, podléháte jisté pověře či bludu pramenící z toho, že jste tu základní věc, což je role Ústavního soudu málo pochopili,“ uvedl v pořadu Rychetský. „Evropské ústavní soudnictví, jak se konstituovalo po 2. světové válce, se konstituovalo jako reakce na holocaust - jako další zvláštní demokratický mechanismus, který má zabránit tomu, čemu jsme byli svědky před 2. světovou válkou,“ prohlásil Rychetský s tím, že role Ústavního soudu je hlídat Parlament a chránit před ním ústavu a ústavní hodnoty. Předválečná německá historie totiž ukázala, že parlamentní demokracie nebyla sama sebe schopna uchránit, vysvětlil. Ústavní soud podle něj zajišťuje, aby demokracie nezahynula pod diktaturou momentální většiny.

Slova politiků o tom, že Ústavní soud vstoupil do politiky, Rychetský komentoval takto: „Někdo může těžko chtít, aby Ústavní soud nebyl politický orgán, když jeho hlavní, základní funkce je právě hlídat politický orgán. To znamená hlídat meze a říci tady už nemůžete jít dál, to znamená stanovit základní pravidla fungování demokratické společnosti.“ Rychetský také připomněl, že Parlament zákony vytváří a vydává, což Ústavní soud nemůže. Ten zákony pouze může zrušit. „Nemůže být tedy třetí komorou,“ podotkl Rychetský. Veškerou kritiku bere Rychetský jako nepochopení základního smyslu existence Ústavního soudu. Předseda soudu také řekl, že ústavní soudci nekádrují ty, kteří k soudu podněty na přezkum zákonů dávají. On sám kolikrát prý ani neví, jestli návrhy podávají poslanci ČSSD či ODS. „Nám je to šumafuk,“ prohlásil Rychetský na téma ÚS a politika.

Rychetský: Někteří poslanci mohou být okouzleni mocí

Rychetský také mluvil o tom, že leckdy mohou být poslanci, zvláště ti noví, okouzleni mocí. „Viděli jsme to teď na mladé světlovlasé poslankyni,“ připomněl případ bývalé šéfky poslaneckého klubu Věcí veřejných Kristýny Kočí.

„Velmi lehko se podlehne opojení, že Parlament je suverén, že může všechno. A to je to opojení, které mělo ty nejtragičtější konce ve Výmarské republice a které vyústilo v holocaust,“ myslí si předseda ÚS Pavel Rychetský.

Podle něj řada nových tváří v Parlamentu potřebuje čas, aby vystřízlivěla, někteří však nevystřízliví nikdy. „Stejně opojné může být i ministerské křeslo a auto s majáčkem,“ řekl Rychetský, který byl dříve ministrem spravedlnosti. „I Parlament se může dát na zlou cestu. Moci (zákonodárná, výkonná, soudní) musí být vyvážené a musí se kontrolovat,“ uzavřel šéf Ústavního soudu kritiku zákonodárců.