Vnitro chce, aby strany zveřejnily své finanční zdroje

Praha - Ministerstvo vnitra dokončilo materiál o financování politických stran, píší to Hospodářské noviny. Finanční limity na volební kampaň sice nezavádí, chce ale třeba stanovit maximální výši sponzorských darů. Strany by taky v budoucnu nemohly být dotované občanskými sdruženími, jako je to teď. Ministerstvo navíc chce, aby výroční zprávy partají byly k vidění na internetu. Opatření jsou součástí protikorupční vládní strategie.

Finance českých politických stran nejsou pod žádným speciálním finančním dohledem. K tomuto závěru dospěla čtyřčlenná komise, která pro Radu Evropy zkoumala financování politických stran v České republice. Aby byl boj proti korupci efektivnější, měli by politici zveřejňovat své účty. Doteď jsou informace politických stran o vlastních výdajích podle zprávy povrchní a nedostatečné. Ministerstvo vnitra proto dokončilo materiál o financování stran, který rozvíjí protikorupční vládní strategii. V květnu k dokumentu připíší připomínky úředníci ministerstva financí a v červnu by mohla o tomto tématu jednat vláda.

Podle dokumentu by výroční zprávy měly být obsáhlejší a zveřejňovaly by se na internetu, sponzorské dary by měly být limitovány a zasílány na speciální účet. Naopak by se nezaváděly limity na cenu volebních kampaní, po nichž volá ČSSD. Podle listu dokument obsahuje požadavek, aby každoroční výroční zprávy jednotlivých politických stran byly obsáhlejší, obsahovaly více informací o nemovitém majetku či firmách zřízených stranou a aby byly uveřejněny na internetu. U sponzorských darů úředníci navrhují zakázat přijímání peněz od občanských sdružení a navíc stanovit limit, kolik může strana během jednoho roku od sponzorů vybrat.

Peníze by se měly shromažďovat na speciálním účtu. „Za nejvíce problematickou otázku je z hlediska budoucí úpravy považován způsob úpravy financování volebních kampaní,“ píše se v dokumentu. Strany by podle něj měly mít zvláštní bankovní účet, úředníci se však postavili proti zavedení limitů na kampaně. Odůvodňují to tím, že by bylo velmi komplikované stanovit, kdy kampaň začíná, co všechno se do ní počítá a jaké by měly následovat sankce.

Strany by měly zveřejnit detaily svých rozpočtů

Analýza však předpokládá, že by strany po volbách zveřejňovaly detailní rozpis rozpočtu a do přehledu by měly začlenit i údaje za jednotlivé kandidáty. List upozorňuje, že v dokumentu chybí požadavek premiéra Petra Nečase (ODS), aby strany měly účet u České národní banky, i řešení dohledu nad stranickými financemi. Analyzovat financování stran uložila vládní koalice tehdejšímu ministru vnitra Radku Johnovi (VV). Úkol přebere po Johnovi nový ministr vnitra Jan Kubice. Teze již jsou hotové a nyní ministerstvo provádí připomínkové řízení. Johnův úřad vicepremiéra pro boj s korupcí posoudí dokument následně.

Doporučení Rady Evropy, jak lépe kontrolovat finance politických stran:

 • Hlídat členské příspěvky
 • Zveřejňovat slevy, dluhy a nepeněžité dary
 • Sledovat spřízněné firmy
 • Výkazy zveřejnit na webu
 • Rozepsat náklady
 • Odtajnit účty kandidátů
 • Zvýšit nároky na auditory
 • Zavést nezávislou kontrolu
 • Zpřísnit sankce
 • Volební kampaň ODS
  Zdroj: ČTK
  Autor: Michal Kamaryt