Pražské nemocnice nemají být nadále fakultní

Praha - Ministerstvo zdravotnictví připravuje největší reformu pražských nemocnic od roku 1989. Thomayerova nemocnice a Bulovka již nemají být fakultními nemocnicemi, nýbrž se mají stát běžnými zdravotnickými zařízeními v kraji. Bulovka by přitom měla být předána Praze. Definitivně chce ministr Leoš Heger o reformě pražských nemocnic rozhodnout do konce roku. Píše o tom týdeník Euro.

Ministr zdravotnictví již nechce Thomayerovu nemocnici ani Bulovku. Hodlá je buď nabídnout hlavnímu městu, nebo v nich omezit zdravotní péči. „Nedojde-li k dohodě s městem Praha o převzetí nemocnic, určitá část lůžek bude utlumena,“ řekl Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví.

Tomáš Zima, děkan 1. lékařské fakulty:

„Fakultní a univerzitní nemocnice v evropském a světovém kontextu patří v hierarchii zdravotnických zařízení na nejvyšší místa.“

Většina elitních oborů, za kterými jezdí pacienti z celých Čech, by ale na Bulovce i v Thomayerově nemocnici měla zůstat. „Především je to infekce, radioonkologie. Tam určitě bude zájem zachovat péči,“ prohlásil Nosek. Na Bulovce je například i špičková ortopedie. Její šéf Pavel Dungl varuje, že jeho kliniku vyškrtnutí ze seznamu fakultních nemocnic poškodí. Navázání na univerzitu zvyšuje prestiž každé nemocnice a vědecká prestiž láká odborníky.

Pražští radní mají o FN Na Bulovce zájem. Žádají ministra Hegera, aby zastavil konkurz na nového ředitele, a vyzývají ho, aby s nimi jména budoucího šéfa Bulovky konzultoval. „Domníváme se, že by tam měl být takový člověk, který bude ve spolupráci s hlavním městem Praha ve vlastním procesu transformace,“ prohlásil pražský radní pro zdravotnictví Ivan Kabický.

Ministr Heger si ovšem chce nového šéfa pražské Bulovky vybrat sám. Převod Bulovky na Prahu může trvat i celý rok. „Proces může být krátký i dlouhý, potřebujeme, aby byl management kompletní,“ konstatoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.