Silničáři odklízeli na horách sníh

Praha - V Krkonoších napadlo čtvrt metru sněhu. Jeho tíhu nevydržela řada stromů, popadaly na silnice a do elektrických vedení. Trutnovští silničáři vyslali do hor sypač s pluhem. Podle meteorologů se sněžení může objevit v polohách nad 700 metrů nad mořem. V nižších polohách hradeckého kraje prší. Na severu Čech napadlo až 30 centimetrů sněhu, kvůli ochlazení spadnou noční teploty až na čtyři stupně pod nulou. Ani přes den pak rtuť teploměru nevyšplhá nad 15 stupňů Celsia, oteplit by se mělo až o víkendu.

V noci na dnešek napadlo na Labské boudě 30 centimetrů sněhové pokrývky. Sníh napadl také na několika výše položených místech v Pardubickém kraji, kvůli teplotám nad nulu ale záhy roztál. Silničáři museli protáhnout silnici od Harrachova ke státní hranici s Polskem, kde by ráno mohl případný ujetý sníh způsobit motoristům potíže. Bílý poprašek se objevil i na dalších místech Krkonoš, Jizerských hor nebo Jeseníků a stále přibývá.

Silničáři vyjeli i ve vyšších polohách na Šumpersku, Jesenicku a Bruntálsku. Vozovky ošetřovali mimo jiné na Červenohorském sedle, v okolí Ramzové či Skřítku. Přesto policisté v Jeseníkách zaznamenali zvýšený počet nehod. Potíže měly zejména některé kamiony, které už mají letní pneumatiky. Po celodenním sněžení zůstal sníh v polohách nad 700 metrů. Na několika výše položených místech v Pardubickém kraji dnes dopoledne také padal sníh. Na silnicích dlouho nevydržel, díky teplotám nad nulou záhy roztál.

Video Vstup Radky Štědré
video

Vstup Radky Štědré

„Přízemní minimální teploty můžou klesnout na minus pět až minus devět stupňů Celsia. Přízemní mráz se bude vyskytovat až do konce tohoto týdne,“ varoval před nočními mrazy meteorolog Štefan Handžák. Na horách se prý dokonce může vyskytnout náledí. Až do konce pracovního týdne se nedá očekávat výraznější oteplení, nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 11 až 15 stupni.

Podle krkonošské horské služby není sněžení na začátku května v Krkonoších nijak neobvyklé. „Na hřebenech je však špatná viditelnost. Turisté by si měli vzít hlavně dobré boty a nepromokavé oblečení,“ doplnil Pavel Cingr z horské služby ve Špindlerově Mlýně. Lanovka na Sněžku od rána kvůli silnému větru na druhém úseku z Růžové hory na vrchol Sněžky nejezdí.

Sněhová nadílka zaměstnala i hasiče, kteří museli vyjíždět k odstraňování polámaných větví a popadaných stromů. Do odpoledních hodin řešili asi desítku případů, především v okolí Hrádku nad Nisou na Liberecku. Práci měli i na železnici. Zatímco hasiči odstraňovali stromy z kolejí, cestující museli přestupovat do autobusů. Mimořádná výluka byla například na trati z Liberce do České Lípy nebo mezi Brnem a Uherským Hradištěm. Podle informací na stránkách Českých drah už jsou všechny trati sjízdné.

Na silnicích se opět objevil sníh
Na silnicích se opět objevil sníh
Více fotek
  • Na silnicích se opět objevil sníh autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2466/246580.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1353/135241.jpg