ČEZ připravuje 35 stanic pro elektromobily

Praha - V současnosti připravuje energetická společnost ČEZ s 12 partnery instalaci 35 dobíjecích stanic pro elektromobily. Většina jich je v Praze, některé ale také budou v západních a východních Čechách a na střední a jižní Moravě. Realizace dalších 20 stanic do konce roku je v jednání, informoval o tom generální ředitel ČEZ Martin Roman. Do roku 2013 plánuje ČEZ postavit až kolem 200 dobíjecích stanic. Podle odborníků se náklady na výstavbu desítek nabíjecích stanic pohybují v řádu desítek milionů korun.

Mezi partnery, se kterými se pro projekt elektromobility ČEZ spojil, patří například společnost ECE, obchodní řetězce Kaufland a Tesco, řetězec rychlého občerstvení McDonald's, Inter Ikea Centre Group, Praha 16 - Radotín a obec Dolní Břežany. V areálech těchto firem, nákupních centrech a obcích budou stát první nabíjecí stanice pro elektromobily, které ČEZ připravuje.

U centrální budovy společnosti ČEZ v Praze bude stát také jedna rychlonabíjecí stanice pro elektromobily, která elektrické vozidlo nabije proudem za zhruba 30 minut. Ostatní stanice nabijí elektromobil za šest až osm hodin.

ČEZ v současnosti pořádá výběrové řízení na dodavatele dobíjecích stanic. Loni podnik uzavřel spolupráci s automobilkou Peugeot, která mu pronajme 65 elektromobilů. Několik těchto aut již jezdí v ulicích, do konce roku jich má být asi 11.

Náklady na projekt elektromobility ČEZ nespecifikoval. Je součástí konceptu Future/E/Motion, který má pomocí vyspělých technologií přispět k ekologičtější spotřebě energie.

V oblasti elektromobility se angažují také další energetické firmy. Společnost Pražská energetika (PRE) letos otevřela první tři veřejně přístupné nabíjecí stanice pro elektromobily v Praze. Do konce roku má PRE v plánu zprovoznit kolem 20 dobíjecích stanic. S automobilkou Mercedes-Benz navázala spolupráci v oblasti elektromobilů také společnost E.ON. Společnost RWE uzavřela v oblasti elektromobilů spolupráci s automobilkou Citroën.

Společnost Pražská energetika otevřela první tři veřejně přístupné nabíjecí stanice pro elektromobily v Praze.
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Peška