Fuksa chce církvi vrátit blokované pozemky

Praha - Nejjednodušším způsobem, jak by stát mohl vyřešit majetkové vyrovnání s církvemi, je vrátit jim veškeré blokované pozemky. Peníze, které měly církve dostat jako náhradu, by tak stát ušetřil. Právu to řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS). Čistě naturální restituce prosazuje strana Věci veřejné. Její zástupci o tom dnes prý chtějí jednat s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou.

„Z našeho pohledu není problém připravit lesy a další majetky ze správy pozemkového fondu k vydání pro církve,“ míní Fuksa. Církvím by se tak vrátilo 181 tisíc hektarů lesů, 72 tisíc hektarů zemědělské půdy a přes osm tisíc hektarů dalších nemovitostí. Fuksa dodal, že je zpracováno několik variant na vydání 70, 80, 90 či sto procent polí a lesů, ministerstvo je prý připraveno na všechny. O způsobu vyrovnání bude ve čtvrtek jednat koaliční komise.

Zástupci VV se však podle listu už dnes chtějí sejít s arcibiskupem Dukou a zjistit, zda je tomuto plánu nakloněn. Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09), který má církevní restituce na starosti, chce k dohodě dospět do konce tohoto měsíce nebo nejpozději do půlky června. Podle návrhu vlády Mirka Topolánka z roku 2008 se měla církvím navrátit asi třetina majetku zabaveného komunisty. Zbytek měla nahradit částka 83 miliard korun vyplácená po dobu 60 let, i s úroky mělo jít o 270 miliard korun. Proti dohodě se tehdy postavila levice a bývalý poslanec ODS Vlastimil Tlustý.

Slavnostní mše v katedrále sv. Víta
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24