Za znásilnění v Novém Bydžově padlo 10 let

Hradec Králové – Krajský soud v Hradci Králové uznal Jindřicha Volfa vinným z loňského znásilnění jednadvacetileté ženy v Novém Bydžově a uložil mu trest deseti let vězení. Volf se proti rozsudku na místě odvolal. Po znásilnění mladé ženy vznikla ve městě petice, v níž lidé požadovali zajištění bezpečnosti ve městě. Radnice následně přijala sérii opatření. Do Bydžova v březnu dorazili také příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) i jejich odpůrci.

Obžaloba Volfa viní kromě znásilnění také z výtržnictví, krádeže a nebezpečného vyhrožování. Ten před soudem odmítl, že by dívku znásilnil, a uvedl, že s ním šla dobrovolně. Podle obžaloby ale dívka trpí dodnes posttraumatickou stresovou poruchou. „Poškozená trpí duševní poruchou, kterou si nikdo nemůže vymyslet. Pokud by byl pohlavní akt z její strany dobrovolný, tak by nikdy poruchou netrpěla,“ řekl při zdůvodnění rozsudku předseda senátu Jiří Vacek. Podle něj soud u obžalovaného nenašel žádnou polehčující okolnost, naopak mu přitížilo, že spáchal více trestných činů najednou a například v roce 2000 byl odsouzen na pět let vězení za loupež a vydírání.

Starosta Nového Bydžova Pavel Louda ve Studiu ČT24:

„Situace ve městě je oproti konci loňského roku stabilizována a poměrně se uklidňuje.“

Video Starosta Pavel Louda ve Studiu ČT24
video

Starosta Pavel Louda ve Studiu ČT24

Starosta Pavel Louda ve Studiu ČT24

s 14:10, 4.5.2011

Reportáž Vlastimila Weinera

Státní zástupce Milan Šimek, který navrhoval pro obžalovaného nejméně devět let vězení, byl s rozsudkem spokojen. „Ohledně těch nejzávažnějších činů rozsudek odpovídá mým návrhům. Trest, který soud obžalovanému uložil, zcela vystihuje závažnost zejména zločinu znásilnění, kterého se obžalovaný dopustil,“ řekl novinářům Šimek. Nechtěl spekulovat o tom, zda právě znásilnění vyvolalo následná opatření v Novém Bydžově. „Je to s tím spojováno, ale jestli to tak bylo, já nemohu potvrdit ani vyloučit,“ řekl. Volfův obhájce v závěrečném návrhu uvedl, že obžaloba neodpovídá provedeným důkazům. Například v případě znásilnění jde dle něj o výpověď proti výpovědi. Obhájce navrhl u některých skutků zproštění obžaloby.

Petici v sedmitisícovém Bydžově podepsalo 3 257 lidí. Starosta Pavel Louda následně vydal prohlášení ostře kritizující Romy a vyhlásil sérii opatření proti problémovým obyvatelům. Město například povolalo bezpečnostní agenturu a zvýšilo počet strážníků. Přítomnost ve městě výrazně posílila i policie. V březnu se ve městě uskutečnil mítink DSSS a setkání jejich odpůrců, při kterém musely asistovat stovky policistů.