Politici a pamětníci si připomněli Pražské povstání

Praha - Přesně před 66 lety začalo v Praze povstání, které patří ke klíčovým okamžikům závěru 2. světové války. Do bojů v Praze se první květnový týden zapojilo asi 30 000 lidí, 1 698 jich zahynulo. Na Pražské povstání se dnes vzpomíná hned na několika místech hlavního města – v kapli Staroměstské radnice, u budovy Českého rozhlasu na Vinohradech, u budovy vrchního soudu na Pankráci nebo u památníku padlých pod mostem Barikádníků.

Pietního aktu u budovy rozhlasu se zúčastnili pamětníci a také nejvyšší ústavní činitelé. Ti položili věnce a pronesli krátké projevy. Mezi nimi byl premiér Petr Nečas (ODS), šéfka dolní komory Parlamentu Miroslava Němcová (ODS) či předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), prezidenta Václava Klause zastupoval jeho kancléř Jiří Weigl. Aktu se zúčastnil i pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Premiér Nečas například řekl, že za svobodu je potřeba bojovat stále. V této souvislosti připomněl nedávné dopadení a smrt vůdce al-Káidy Usámy bin Ládina. Akce trvala zhruba 40 minut a zakončila ji státní hymna.

Premiér Petr Nečas:

„Náplní oslav výročí Pražského povstání proti nacistické okupaci a konce druhé světové války musí být boj za svobodu.“

Zápas o stejné hodnoty jako před 66 lety podle něj trvá i v současnosti. Počátek povstání, které začalo 5. května 1945, je podle premiéra nutné neustále připomínat.

„Je to datum, kdy více než 1700 našich občanů položilo život za svobodu, ve které potom po jistou dobu žili občané této země.“

„Připomínat si, že svoboda není samozřejmá a že za určitých okolností je nutné za ni prolít i krev a nasadit lidské životy, je pro nás mladší, kteří jsme tu dobu nezažili, velmi poučné a podnětné.“

Povstáním, které v hlavním městě začalo 5. května 1945, vyvrcholily nepokoje, jež propukly na sklonku druhé světové války na mnoha místech tehdejšího protektorátu Čechy a Morava. Při bojích o budovu rozhlasu padlo 90 jeho pracovníků, českých policistů a dalších povstalců. V krvavé bojiště se proměnila Pankrác. Zde se bojovalo o celou Prahu - jedna z největších barikád vyrostla například na rohu náměstí bratří Synků. Boje v této pražské čtvrti dnes připomínají už jen pomníčky a místopisné názvy - ulice 5. května, Obětí 6. května nebo stanice metra Pražského povstání. Praha byla sovětskou armádou definitivně osvobozena 9. května jako jedno z posledních hlavních měst Evropy. Více informací o povstání najdete v Kalendáriu.

  • Pieta u budovy Českého rozhlasu autor: Krumphanzl Michal, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2524/252328.jpg
  • Petr Nečas autor: Krumphanzl Michal, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2524/252330.jpg
  • Pieta u budovy Českého rozhlasu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2523/252294.jpg