Sobotní volby v Krupce proběhnou za mimořádného dohledu

Krupka – Opakované komunální volby v Krupce budou v sobotu mimořádně hlídat desítky policistů i úřednice ze státní volební komise. Při své návštěvě ve městě to dnes novinářům řekl vicepremiér a předseda Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí Radek John (VV). Tato opatření by měla zamezit hromadnému kupčení s hlasy, kvůli kterému se volby opakují.

John si prohlédl problémové sídliště Maršov, ale příliš nových zpráv pro krupské politiky neměl. „Před 14 dny jsem se domluvil s lidmi ze státní volební komise, kteří budou na volby dohlížet, stejně tak budou přítomny desítky policistů. Jsem domluvený i s policejním prezidentem, že proti případnému kupčení s hlasy tvrdě zakročí,“ prohlásil. 

Počet strážníků nechtěl ministr prozrazovat, starosta Milan Puchar (ODS) ho ale předběhl. I s městskou policií jich prý bude asi 40. Své občanské hlídky zároveň zorganizují i některé opoziční politické strany, které chtějí monitorovat veškeré náznaky kupčení s hlasy. Zástupci některých stran ale mají obavy, že mohou být hlasy nakoupené třeba 14 dní dopředu. Jinak ale tato opatření vítají a vyzývají voliče, aby přišli k urnám. 

Radek John dnes připomněl, že i nadále prosazuje do trestního zákoníku nový paragraf, který by klasifikoval kupčení s hlasy jako trestný čin, který by se trestal až pěti roky vězení. Zatím je ale stát proti podvodům poměrně bezbranný, což John také nepřímo připustil. Vyzval proto občany, aby přišli volit v co největším počtu, aby dopady případných podvodů minimalizovali.