Bývalý detektiv ÚOOZ prý zmizel krátce před plánovaným zatčením

Praha – Bývalý elitní detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Marian Hanák údajně zmizel krátce před plánovaným zatčením. Bývalý důstojník má být zapleten do daňových podvodů za desítky milionů korun - proto po něm pátrá policie, uvedla TV Nova. V případu daňových úniků prý figurují ještě další tři lidé.

Podle televize už před několika týdny vyšlo najevo, že police na Moravě odhalila gang podvodných obchodníků s hutním materiálem. Stát prý kvůli nim přišel o desítky milionů korun na daních. Nyní se ukázalo, že pravděpodobným mozkem celé skupiny byl právě bývalý elitní detektiv Hanák. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek televizi potvrdil, že Hanák plnil ve skupině poměrně významnou úlohu.   

Policie zjistila, že gang vydělával na fiktivních vývozech železa a dalších kovů na Slovensko a do Polska, kde se z obchodů neplatí daň z přidané hodnoty (DPH). Kromě Hanáka policisté dopadli celou skupinu. Detektivové si myslí, že ho někdo varoval. Policie odhaduje, že kauza je jedním z nejrozsáhlejších případů daňových podvodů na Moravě v posledních letech, uvedla Nova.   

Hanák na sebe podle televize upozornil, ještě když byl ve službě. Podle svědků si jako policista žil vysoce nad poměry. Inspekce Hanáka a další policistku podezřívala z korupce a vynášení informací, detektiv ale nakonec odešel od policie sám. Hanák už dříve čelil obvinění z výtržnictví a z útoku na veřejného činitele. Loni v říjnu začal jeho případ projednávat zlínský okresní soud.