Dobeš ordinuje ministerstvu personální dietu

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV) hodlá propuštěním dalších 50 úředníků ušetřit 15 milionů korun. Odejít by měli do konce roku. Úspory má přinést slučování organizací a ústavů spadajících pod ministerstvo, od července se mají sloučit tři instituce. Podle serveru Novinky.cz už ministr Dobeš už začal odvoláváním vedoucích pracovníků, kvůli zeštíhlování úřadu přišla o místo šéfka Ústavu pro informace ve vzdělávání Pavla Zielencová.

„V tuto chvíli je na ministerstvu školství obsazeno 409 pracovních míst. Pan ministr by jich do konce roku chtěl mít 360,“ avizoval mluvčí resortu Patrik Kubas. Ministerstvo má nyní pod sebou 17 přímo řízených organizací, od července by se měly sloučit Výzkumný ústav pedagogický, Institut pedagogicko-psychologického poradenství a Národní ústav odborného vzdělávání. Nástupnickou organizací se stane právě posledně jmenovaný ústav, šéfku pedagogického ústavu Stanislavu Krčkovou a ředitelku psychologických poraden Janu Zapletalovou už Dobeš odvolal.

Kvůli dalšímu chystanému zeštíhlování úřadu dnes Dobeš odvolal také ředitelku Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV) Zielencovou. „Celý ÚIV přechází pod Českou školní inspekci a bude ho řídit ústřední školní inspektorka Olga Hofmannová,“ citovaly Novinky.cz Lucii Kubovičovou z ministerstva. Od července se také sloučí Národní institut dalšího vzdělávání spolu s učebním střediskem Richterovy boudy a Vzdělávacím a konferenčním centrem v Telči.

Minulý rok se stal posledním pro 18 procent zaměstnanců ministerstva. Mimo jiné provedl Dobeš personální čistku i v sekci pro čerpání evropských fondů, prý proto, že se zde pracovalo neefektivně. Nyní ale kvůli pomalému čerpání dotací hrozí, že peníze určené na vzdělávání budou převedeny pod ministerstvo práce. Ministr chce proto najmout soukromou firmu, která by s vyřizováním eurodotací pomohla.

Ústav pro informace ve vzdělávání
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24