Duka má tým, který posoudí vládní návrhy kompenzací

Praha - Pražský arcibiskup Dominik Duka nechal sestavit odborný tým, který bude posuzovat vládní návrhy variant majetkového vyrovnání církví. Skupina, kterou vytvořil hlavní ekonom pražské arcidiecéze Karel Štícha ve spolupráci s Ekumenickou radou církví a Federací židovských obcí, bude prověřovat vládní varianty a připravovat podklady pro rozhodování církevní komise. Vedle toho již existuje církevní vyjednávací skupina, která bude s vládní komisí hledat shodu v otázce vyrovnání.

Stát by měl církvím vrátit hlavně nemovitý majetek zabavený za komunismu. Bez finančních kompenzací se však restituce patrně neobejdou. Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) to řekl po čtvrtečním zasedání vládní komise pro narovnání vztahu mezi státem a církvemi. Besser a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) mají teď připravit ocenění tohoto maximálního naturálního plnění.

Pak se bude rozhodovat o poměru mezi vydaným majetkem a penězi. Besser řekl, že variant je nyní několik. Naznačil, že v úvahu přichází i to, že polí, lesů a nemovitostí se vrátí naprosté maximum. Peníze pak budou vypláceny v případě, že navrácení nebude z nějakého důvodu možné. Konečný záměr má být hotov do poloviny června. Majetkové vyrovnání by se každopádně mělo co nejméně dotknout státního rozpočtu a restituce by měly být připraveny do roku 2012. Pražský arcibiskup Dominik Duka tento týden uvedl, že majetkové vyrovnání církví musí být prospěšné pro celou společnost.

Podle předchozího návrhu vlády Mirka Topolánka (ODS) z roku 2008 se měla církvím navrátit asi třetina majetku zabaveného komunisty. Zbytek měla nahradit částka 83 miliard korun vyplácená po dobu 60 let, i s úroky mělo jít o 270 miliard korun. Tento návrh ale spadl pod stůl.