Schwarzenberg: Hájkovy výroky urazily naše spojence

Praha - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v tiskovém prihlášení uvedl, že výroky prezidentova vicekancléře Petra Hájka, který označil život a smrt teroristického vůdce Usámy bin Ládina za mediální fikci, urazily spojence a hlavu spřáteleného státu. Tyto výroky podle ministra vzbudily neblahou pozornost, znevážily dobré jméno České republiky a ohrozily její zájmy. „S pobouřením jsem zaznamenal, že veřejné výroky pana Hájka z počátku tohoto týdne, vycházející ze smyšlených spikleneckých teorií, urazily spojence a hlavu spřáteleného státu,“ uvedl Schwarzenberg.

Není za tím žádný tlak nebo nátlak Spojených států, „za mou kritikou je normální nasranost“, řekl Schwarzenberg, který volal z pracovní cesty po severní Africe. „Jedna věc je, když se jedná o šíření teorií a výroků, které cvokům náleží a které každému přijdou scestné, ale tady jde o urážku spojence,“ prohlásil. „Pokud by šlo o projev nesoudnosti či pokřivené mysli soukromé osoby, mohl bych jej vzít s politováním na vědomí či přejít taktně mlčením. Jako výroky vysokého státního úředníka je však musím zcela zásadně odmítnout,“ dodal Schwarzenberg.

Schwarzenberg přitom ještě v pondělí v České televizi uvedl, že Hájkovy výroky poslouchá s pobavením. „Nikdo to ani venku nebere vážně jako vyjádření České republiky,“ řekl ČT. Ve středu pak pro iHNed.cz řekl, že za Hájka je zodpovědný prezidentův kancléř Jiří Weigl. „Já si osobně vybírám mluvčí zdravého rozumu,“ poznamenal Schwarzenberg.

Video Reportáž Jana Šenkýře
video

Reportáž Jana Šenkýře

Petr Hájek pro Parlamentní listy.cz:

„Bin Ládin je mediální fikce. Tak jak se zrodil, tak také zemřel, za podivných, téměř mystických okolností. Je to moderní pohádka pro dospělé - dobro a zlo. Chceme-li, věřme. Jak se praví ve filmu Vrtěti psem: Je to pravda, bylo to v televizi.“

Hájek v zmíněném rozhovoru se serverem Parlamentní listy.cz zpochybnil oficiální verzi úmrtí bin Ládina. Život i smrt teroristického vůdce jsou podle něj pouze mediální fikcí. Vicekancléř, který je považován za jednoho z nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Klause, dlouhodobě zastává názor, že teroristické útoky v USA z 11. září 2001 mohly zorganizovat tajné služby USA.

Prezident Klaus se ve středu od výroku svého vicekancléře distancoval. „Jeho vyjádření považuji za nešťastné. Potenciální důsledky, včetně možných férových i neférových interpretací tohoto vyjádření, nebyly zřejmě autorem domyšleny,“ uvedl Klaus. Hájek podle jeho mínění nechtěl hodnotit skutečnou událost, ke které došlo v pákistánském Abbottabádu, ale pokoušel se „narušit mediální nános, který byl kolem osoby Usámy bin Ládina a kolem její smrti vytvořen“.

Hájkových slov si všimla média v USA. Napsal o nich například Wall Street
Journal. Podle pátečních informací serveru iHNed.cz chtěly USA za Hájkova
slova omluvu. Vnímají je prý jako urážku svého prezidenta Baracka Obamy.
"Americká administrativa ve Washingtonu požádala představitele české
diplomacie, aby se česká vláda od Hájkových výroků oficiálně distancovala,"
napsal iHned.cz s odvoláním na diplomatické zdroje.