Národní muzeum se dnes vydalo po mamutí stezce

Praha – Národní muzeum už dospělým i těm nejmenším nenabízí pouze koukání na vystavené expozice. Snaží se je naopak co nejvíce zapojit. Ti nejmenší se dnes s muzeem vydali po stopách lovců a mamutů. Děti si tak mohly vyrobit pravěké sošky, vyzkoušet tehdejší oblečení nebo prohlédnout, jak archeologové odkrývají hrob z doby bronzové.

Velmi zblízka si dnes mohli návštěvníci prohlédnout i práci archeologů. Ti totiž hrob pravěkého člověka dokumentovali a rozebírali přímo v expozici. „Patří k takzvanému obyvatelstvu kultury únětické. Je to muž - čtyřicet až padesát let, což z hlediska pravěkých populací jde o starší osobu,“ popisuje vedoucí oddělení pravěku a antického starověku Národního muzea Jarmila Valentová hrob, který nalezli archeologové před desítkami let a tak, jak byl, ho přenesli do muzea.

Neposedné děti zabavily manuální činnosti

Josef o svých zážitcích z muzea:

„Maloval jsem kámen a dělal mamuta z modelíny a líbili se mi oba.“

Když děti přestalo bavit pozorovat dění okolo sebe, mohly si vyzkoušet složit nádobí z vykopaných střepů, umlít si obilí jako naši dávní předci nebo vyrobit sošky a kamenná těžítka. „Je to přesně ten směr, kterým se Národní muzeum bude ubírat do budoucna. Formami nejrůznějšího interaktivního zapojení našich klientů,“ vysvětluje náměstkyně pro centrální sbírkovou a výstavní činnost Dagmar Fialová.

Do starých expozic se návštěvníci Národního muzea naposledy podívají 7. července. Poté je na pět let uzavře rekonstrukce. Ještě předtím se ale lidé mohou s muzeem ve staré podobě přijít rozloučit. Plánují se tu pro ně slavnostní programy. 18. května budova oslaví 120 let od otevření a 7. června se rozloučí s přírodovědnými expozicemi.