Výsledky voleb v Krupce jsou podobné jako loni

Krupka - Výsledky sobotních komunálních voleb v Krupce téměř kopírují loňské hlasování, které soud zrušil kvůli kupování voličských hlasů. Vyplývá to z údajů, které veřejnil Český statistický úřad. Podezření, že jsou voliči znovu upláceni, v sobotu potvrdilo několik svědků. Volby vyhrálo se ziskem 20,83 procenta uskupení ČSNS 2005 a Šance pro město dosavadního místostarosty Zdeňka Matouše, kterého opozice nejčastěji spojovala s kupčením. Podle premiéra Petra Nečase by kupčení s voličskými hlasy mohlo vést ke změně volebního zákona. Dodal, že uskupení, která sahají k podobným praktikám, by měla být vyšachována z účasti v radě obce.

Někteří obyvatelé sídliště Maršov i dnes ČT potvrdili, že přijali stokorunový úplatek za odevzdání předem vyplněného lístku. Podle odhadů soupeřů zaplatilo vítězné uskupení za jeden hlas dokonce až tři sta korun. Jeho lídr Zdeněk Matouš to ale odmítá. Voleb se účastnilo 35,02 procenta voličů. Na rozdíl od říjnových voleb se do zastupitelstva dostala se 7,1 procenta i krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), která na sebe ve městě upoutala pozornost dubnovým pochodem po problémovém sídlišti Horní Maršov.

Vítězné uskupení je opět nejsilnějším v obou okrscích, do nichž spadá Horní Maršov, i když část hlasů ztratilo ve prospěch údajně spřízněných Sportovců pro Krupku. Součet obou subjektů je ale v obou okrscích prakticky stejný. Podobně je tomu i jinde v Krupce. Druhá skončila s 14,21 procenta hlasů Zdravá Krupka, třetí ODS dostala 12,57 procenta a po 12 procentech získali Sportovci pro Krupku a KSČM.

Vítěz opakovaných voleb městu zřejmě vládnout nebude

Matoušovo uskupení si sice oproti říjnu pohoršilo o jeden mandát, ale jeho pozice v jednadvacetičlenném zastupitelstvu zřejmě spíš posílila. Sportovci, které část místních považuje za spřízněný subjekt, totiž mají o dva mandáty víc než na podzim. Dohromady mají osm z 21 mandátů a k většině jim stačí spojení se třemi zastupiteli.

Silnější je ale i Zdravá Krupka, která se opakování voleb domáhala. „Naše hlavní varianta je spojit se s lidmi, kteří nejsou spojeni s uplácením,“ uvedl Pavel Mareček ze Zdravé Krupky. Možností je tak vznik takzvané koalice slušných. „Koalice se slušnými lidmi je samozřejmě možná varianta,“ sdělil nynější starosta Milan Puchar z ODS. „Já si myslím, že by těch jedenáct hlasů se dalo dohromady,“ dodal Jaroslav Dubský z KSČM. Někteří z lídrů těchto stran se ale nesnášejí. Současný starosta proto tvrdí, že lepší než pracné kompromisy, je volit znovu. „Nové volby vyřeší to, že budou nové kandidátky a možná z nich zmizí lidi, co tam nemají co dělat,“ zdůraznil Puchar.

Opozice vyčkává

Zástupci opozice se zatím většinou nechystají znovu zpochybňovat volby. Během soboty vyšlo najevo, že další půlrok bez fungujícího zastupitelstva by městu ublížil. Stížnost na průběh voleb ale chce podat DSSS. Starosta města Puchar také oznámil, že kvůli podezření z machinací podává trestní oznámení na neznámého pachatele. „Není jiná cesta než dokázat, co se za předávanými informacemi skutečně skrývá,“ uvedl.

Nečas uvažuje o změně volebního zákona

Podle verdiktu Ústavního soudu je vyplácení odměn za hlasy nezákonné. Vůle voliče, jenž je zkorumpován, není nezávislá, rozhodl soud. „Určitě si to vyžaduje hlubší analýzu, která by mohla vést i ke změně některých ustanovení volebního zákona,“ řekl Nečas. Vyžaduje to ale podle něj i reakci od politických uskupení ve městě, kde k podobnému uplácení dochází. „To znamená například, aby pokud možno ti, kteří používají tyto nelegitimní praktiky, byli vyšachováni z jakéhokoliv uspořádání na radnici,“ dodal. Nejlepší by podle něho bylo, kdyby se vůbec nedostali do městské nebo obecní rady.