Plzeň škrtá další tituly z práv

Plzeň – V kauze kolem plzeňské právnické fakulty dnes padly další čtyři návrhy na odebrání diplomů takzvaným rychlostudentům. Jejich počet se tak zvýšil ze čtyř na osm. Jména nových rychlostudentů zatím univerzita zveřejnit nechce. V odebírání diplomů ale bude dál pokračovat. Dohromady by o něj mělo přijít 16 lidí.

Právní experti univerzity jsou při přípravě návrhů na odebírání diplomů v polovině. Podle mluvčí Západočeské univerzity Kamily Kvapilové by měl být celý proces dokončen do konce června. Z prvních čtyř rychlostudentů, kteří dostali rozhodnutí o odebrání diplomu už začátkem roku, se zatím nikdo s univerzitou nesoudí. „Dva si rozhodnutí nevyzvedli, dva ano a zároveň univerzitě poslali odvolání,“ řekla ČT rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová.

Univerzita ruší rychlostudentům neoprávněně vydaný diplom, titul jim ale neodebírá. Obavy, že by ho mohli u jména používat dál i po ztrátě diplomu, jsou podle právního experta univerzity Františka Korbela neopodstatněné. „Odebrat titul nelze, nelze totiž odebrat něco, co osoba nikdy po právu nezískala,“ řekl ČT.  

Video Reportáž Karla Vovesného
video

Reportáž Karla Vovesného

Důvody pro zrušení diplomů jsou ve všech případech podobné. Vedle krátké doby studia se objevují například chybějící zápočty nebo pochybná rozhodnutí o přijetí. Dosud o ně přišli podnikatelé Ladislav Cirhan a Petr Matuška, šéf Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl a Barbora Havlová.